Memoria [PL] No. 6 / Marzec 2018 | Page 25

wznoszono zgodnie z planem lub w odpowiedzi na wymagania procesu ludobójstwa dodatkowo komplikuje zrozumienie idei tego otoczenia”4.

Z kolei następny rozdział “From the Camp to the Road: Representing the Evacuations from Auschwitz, January 19455” (Z obozu na drogę: Przedstawienie ewakuacji z Auschwitz, styczeń 1945) autorstwa Simone Gigliotti, Marca J. Masurovsky’ego i Erika Steinera podąża za więźniami Auschwitz-Birkenau podczas marszów ewakuacyjnych w 1945 roku. „Skupia się on na bliskiej skali konkretnych osób w przestrzeni i w czasie. Autorzy zarówno kartografują osobiste świadectwo udokumentowania dróg ewakuacji, jak również przenoszą zebrane wspomnienia na wizualne przedstawienie emocjonalnego doświadczenia6”.

Od momentu swojego powstania w 2007 roku grupa naukowców współpracuje z centrum fundacji na rzecz zaawansowanych studiów nad Holocaustem USC Shoah Foundation Center for Advanced Genocide Research, projektem historii przestrzennej Spatial History Project na Uniwersytecie Stanforda oraz amerykańskim muzeum United States Holocaust Memorial Museum. Otrzymała ona fundusze oraz wsparcie od narodowej fundacji na rzecz nauk humanistycznych National Endowment for the Humanities, narodowej fundacji naukowej National Science Foundation, fundacji USC Shoah Foundation oraz muzeum United States Holocaust Memorial Museum.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

strona internetowa Holocaust Geographies Collaborative

“Teren zakodowanych wspomnień. Zebranie słów z sześciu świadectw oraz umiejscowienie traumatycznych zdarzeń w oparciu o współrzędne pokonanej drogi podkreśla zagęszczenie słów wykorzystanych do opisu tamtych doświadczeń. Otrzymany teren zakodowanych wspomnień był nierówny w całym swoim wymiarze, co sprawia, że pojawiają się pytania o związek pomiędzy przestrzenią, bliskością i traumą: Dlaczego geografia pamięci przedstawia się w sposób nieregularny? W jaki sposób otoczenie wpłynęło na pamięć afektywną i zmysłową? Jakie wspomnienia zostały bezpowrotnie utracone w miejscu luk? Co może oznaczać to milczenie?” Autorzy wizualizacji: Gigliotti, Masurovsky i Steiner.

Źródło: Anne Kelly Knowles, Tim Cole, Alberto Giordano, wyd. Geographies of the Holocaust (Bloomington: Indiana University Press, 2014).