Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (USHMM), Międzynarodowa Służba Poszukiwań (ITS) oraz londyńska biblioteka The Wiener Library opublikowały pierwsze z serii opracowań pierwotnych źródeł historycznych pochodzących z cyfrowych zbiorów ITS. Wszystkie trzy instytucje podjęły współpracę mającą na celu tworzenie nowych powszechnie dostępnych źródeł dydaktycznych, które będą odpowiadały głównie potrzebom programów studiów pierwszego stopnia i stanowiły wsparcie dla nauczycieli akademickich korzystających z pierwotnych źródeł historycznych podczas przekazywania wiedzy na temat Holocaustu.
Międzynarodowa Służba Poszukiwań (ITS) została powołana do życia po drugiej wojnie światowej przez Aliantów. Organizacja miała za zadanie wspierać powroty do domów po wojennej zawierusze oraz poszukiwania zaginionych krewnych. W tym celu przeanalizowano miliony stron zdobytych dokumentów, a zbiory ITS powiększały się o kolejne pozycje, zarówno w formie oryginałów, jak i kopii. Przez dziesiątki lat ITS podejmowała wysiłki mające na celu nie tylko wyjaśnianie losów nazistowskich ofiar, lecz także dostarczanie ocalonym oraz rodzinom ofiar dokumentów niezbędnych do dochodzenia odszkodowań. W listopadzie 2007 roku archiwum zostało udostępnione naukowcom zaangażowanym w różnego typu działalność. Poszukiwanie ofiar oraz badania naukowe po dziś dzień stanowią główne pola działalności tej organizacji w jej siedzibie w Bad Arolsen w Niemczech, jak również w siedmiu cyfrowych ośrodkach przechowywania danych na całym świecie, a muzeum The USHMM oraz biblioteka The Wiener Library to właśnie dwie instytucje spełniające tę funkcję.
Pierwsze z serii opracowań, „Women under Nazi Persecution” Nazi Persecution," is now available on each of the partners’ websites for free download, and at least three more will follow in the near future. This publication is part of an effort to make primary source documentation available for pedagogical work in university courses and other settings and to raise awareness of the ITS archive's unique holdings and powerful research potential.
Prześladowania kobiet w nazistowskich Niemczech
Począwszy od traktowania ciężarnych przebywających na robotach przymusowych po kobiety zmuszane do prostytucji w obozach koncentracyjnych: pierwsze opracowanie z nowej serii internetowych publikacji opartych na dokumentach pochodzących z archiwum Międzynarodowej Służby Poszukiwań (International Tracing Service – ITS) poświęcone jest w szczególności formom wykorzystywania i prześladowania kobiet przez nazistów.
Margit Vogt