Memoria [PL] No. 6 / Marzec 2018 | Page 16

9

Państwowym Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu.

Konferencja ta jest poświęcona medycznym, psychologicznym i społecznym następstwom prześladowań w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Adresowana jest przede wszystkim do światowej społeczności medycznej, gdyż zawierać będzie przesłania o fundamentalnym znaczeniu dla współczesnej etyki lekarskiej. Organizatorzy wierzą, że przyczyni się ona do lepszego poznania i zrozumienia przez społeczność międzynarodową mrocznej historii medycyny w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, która powinna stanowić lekcję dla przyszłych pokoleń.

Roman Niewiarowicz wyraził opinię, że w obozach koncentracyjnych medycyna wkroczyła dosłownie „in articulo mortis. Na lekarzy były zwrócone oczy dziesiątków tysięcy więźniów. Oni byli jedyną ostoją, u której można było szukać pomocy i ratunku. Działali pod niespotykaną nigdy i nigdzie presją poczucia swojej roli i odpowiedzialności. Kiedy już wszystko zawodziło, zawsze ostatnią przystanią pomocy czy ocalenia mógł być tylko polski lekarz”.7

Współczesny projekt „Medical Review Auschwitz”

Z inicjatywy prof. Zdzisława J. Ryna, Prezesa TLK prof. Igora Gościńskiego i redaktora naczelnego wydawnictwa Medycyna Praktyczna dr. Piotra Gajewskiego zostały podjęte starania, by wszystkie tomy PL O udostępnić w języku angielskim światowej opinii publicznej. Dzięki zaangażowaniu TLK, wydawnictwa Medycyna Praktyczna i Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu oraz wsparciu udzielonemu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP powstał projekt „Medical Review Auschwitz” – strona internetowa www.mp.pl/auschwitz, na której sukcesywnie są umieszczane przełożone na język angielski artykuły z PL O.

Środki finansowe na przekład i prace redakcyjne pochodzą głównie z dotacji przyznanej przez Adam M. Bak Foundation z Nowego Jorku. W ramach projektu 9 maja br. odbędzie się w Krakowie pierwsza międzynarodowa konferencja „Medical Review – Auschwitz: Medicine Behind the Barbed Wire” organizowana przez TLK i wydawnictwo Medycyna Praktyczna, we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Państwowym Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu.