„Špatné známky z chemie, matematiky, biologie
a fyziky, popřípadě z jiných předmětů, na které postrádám talent, mi šanci na přijetí na VŠ nesníží. Ušetřila bych nervy i čas.“
„Měla jsem být víc nad věcí a nestydět se třeba za horší známku z matiky, protože já sama jsem moc dobře věděla, že to není moje priorita.“
„Přála bych si, abych si dřív uvědomila, že na známkách nezáleží, že není třeba se srovnávat
s ostatními. Každému jde něco... Z dnešního pohledu to vidím tak, že člověku dá mnohem víc, když se naplno věnuje tomu, co má opravdu rád, a rozvíjí svoje talenty místo toho, aby jenom naháněl známky.“
„Víc bych se učila a míň koukala na filmy.“
Gympl, mimo poskytování důležitých
znalostí, nabízí i další zajímavé aktivity,
které by se jednou mohly hodit.
Respondenti mého dotazníku považovali snad za nedůležitější schopnost, kterou se na střední (ne)naučili, psaní seminární práce, neboť jim to na vysoké škole pomohlo se psaním dalších odborných prací. Ale je tu i další důvod, proč napsat kvalitní seminární práci. Na gymnáziu můžete napsat tzv. „sočku“, což je obdoba seminární práce, kterou můžete přihlásit do soutěže. Kdybych já osobně něco mohla změnit, tak bych rozhodně kvalitněji vypracovala svou seminárku a následně se pokusila umístit alespoň
v krajském kole.
Ptáte se proč? Protože vám to otevře spoustu dveří na vysoké škole. Buď vás mohou rovnou přijmout bez přijímacích zkoušek nebo k vašemu dílu minimálně přihlédnou při rozhodování. Skvělým příkladem, jak se může taková sočka vyplatit, je Karolína Bodláková (psali jsme o ní v 6. čísle Magazínu 64), již její středoškolská práce dostala až do Pekingu a o jejím výzkumu se psalo i ve významném vědeckém časopisu.
Velice často byly také v odpovědích mého průzkumu zmiňovány jazykové certifikáty. Nejenom, že jimi dokážete, že vaše jazykové schopnost mají určitou úroveň, ale podobné potvrzení vypadá moc hezky v životopisu.
A samozřejmě, může se hodit i při přijímačkách na vejšku nebo při pohovoru do práce. Podobný certifikát si, mimo jiné, můžete zřídit prostřednictvím našeho gymplu, které studentům poskytuje zvýhodněnou cenu, když si chcete zřídit zkoušky Cambridge.
Pokud někdy dostanete možnost vyrazit na školní výlet, tak této možnosti rozhodně využijte.
V neposlední řadě můžete získat zajímavé zkušenosti z různých kroužků a aktivit, které vás baví. Ať už se jedná o kroužek počítačový, robotický, zeměpisný, matematický, chemický, biologický, jazykový nebo sbor, divadlo či psaní do školního magazínu, nikdy nevíte, kdy se vám právě zkušenosti z těchto aktivit budou hodit. A i kdyby ne, nemusíte dělat věci jen proto, že vám k něčemu budou. Dělejte je, protože vás to baví. Já třeba dlouhá léta chodila na hodiny sólo zpěvu a kytary a k čemu mi to dnes je? Pro radost! Rada na závěr? Buďte nad věcí a školní léta si užívejte naplno!. ■
Studium
11
5
(Mimo)školní aktivity