Magazín 64 XII | Page 10

vztahy na střední škole nemusí být vždy ideální

a rozhodně není vaše chyba, když z jakéhokoli důvodu nejste alfa dané skupiny nebo do ní nezapadáte. Sama jsem se snad celou dobu na gymplu snažila přizpůsobit partě, což mě hrozně ubíjelo, a poslední rok už jen rezignovala a těšila se, až si najdu opravdové kamarády na vysoké. Takové se stejnými zájmy, jako mám já. A víte co? Vyšlo to.

Toto téma vnímám jako velmi tabuizované

a myslím si, že se v jednotlivých třídách nachází mnohem víc lidí, které trápí mezilidské vztahy, než by se na první pohled mohlo zdát. Proto, jestli máš spoustu přátel na gymplu, užívej si s nimi každou možnou chvíli,. Až vás totiž nebude pojit pouze školní docházka, bude úspěch mít, byť jednoho kamaráda, se kterým se budeš i nadále stýkat.

A pokud nejsi spokojený se svými kamarády na gymplu, tak nezoufej, již brzy dostaneš mnoho příležitostí najít si ty správné přátele jinde.

A co na to naši respondenti?

„Mrzí mě, že lidi, se kterými jsem trávil tolik času, nakonec z vašeho života prostě zmizí. Spolužáci, žáci z jiných tříd, učitelé. Gympl je silné pojítko osobností a dal bych cokoliv za to se na měsíc vrátit a prokecat každou přestávku a polovinu hodin s lidma, které mám rád, ale které teď po letech už nepotkávám.“

„Jsou to ty nejhezčí roky života, takže bych možná šla na nějakou tu party navíc.“

„…rozhodně to nejsou nejlepší čtyři roky života. Snad nikdo by se tam nechtěl vrátit.“

„Je smutné, že člověk vyleze z gymplu a s většinou lidí se úplně přestane vídat.“

„I když jsem během studia na našem gymnáziu často měla pocit, že to nezvládám a že se těším na konecí studia, teď po ukončení mám hlavu plnou pěkných vzpomínek.“

„Víc bych se starala o to, abych do školy ráda

chodila - já tehdy proplouvala a snažila jsem se "to tam prostě vydržet", protože mi nesedl kolektiv

a já se bála říct, co se mi nelíbí.“

Asi každý si uvědomuje, že známky na

gymplu nejsou nejdůležitější věcí na

světě (a už vůbec nemají žádnou

výpovědní hodnotu o tobě, jako o člověku), ale

i přesto se mnoho žáků, rodičů, ale i učitelů chová, jako by tomu tak bylo. Uvědomte si, že samé jedničky možná vypadají na papíře hezky, ale jestli máte trojky nebo jiné známky a jste spokojení, pak je úplně jedno, co dostanete. Samozřejmě - pokud vám známky na vysvědčení pomohou například

k přijetí na vysokou bez přijímaček, stojí za to se

o to alespoň pokusit, ale neztrácejte hlavu, když to nevyjde. V mém malém průzkumu se objevovaly

i názory, že by se daný člověk více učil, nebo zaměřil na předměty, které jsou pro něj důležité, nebyl smutný z jedné špatné známky a podobně. Ostatně - vidí to tak i naši respondenti:

„Není potřeba se stresovat známkami. Ano, je hezké mít jedničky, ale za trojky se svět nezboří.“

„Špatné známky z chemie, matematiky, biologie a fyziky, popřípadě z jiných předmětů, na které postrádám talent, mi šanci na přijetí na VŠ nesníží. Ušetřila bych nervy i čas.“ „Měla jsem být víc nad věcí a nestydět se třeba za horší známku z matiky, protože já sama jsem moc dobře věděla, že to není moje priorita“ „[zaměřila] bych se hlavně na ty věci, které do budoucna budu potřebovat, ostatní bych nechávala více v pozadí“ „A přála bych si, abych si dřív uvědomila, že na nich [známkách] nezáleží, že není třeba se srovnávat s ostatními. Každému jde něco... Z dnešního pohledu to vidím tak, že člověku dá mnohem víc, když se naplno věnuje tomu, co má opravdu rád a rozvíjí svoje talenty, místo toho, aby jenom naháněl známky“ „Stojí za to se na střední snažit“ „víc bych se učila a míň koukala na filmy“

10

Studium

Známky ve škole

4