Magazín 64 XII | Page 9

na VŠ je 100x horší než maturita.“

„Maturita není tak těžká, jak všichni straší. Je dobré to nepodcenit, svědomitě se připravit, ale nenervovat se. Zvládnout se to dá snadno.“

„Jsem vážně ráda, že jsem maturovala z toho, co se mi pak hodilo na přijímačky na VŠ.“

„Maturita je složitá hlavně v tom, že je třeba naučit se učit zase jinak - spíš než tupě "memorovat", vtloukat si to hlavy věci, kterým nerozumíte, zkuste veškerou látku pochopit.“

Je jasné, že výběr vejšky ovlivní váš život minimálně na další tři roky. Proto není od

věci poradit se s učiteli, kterým věříte,

nebo s paní Hrubešovou – výchovnou poradkyní. Stejně tak je důležité nedat jen na to, jak se vysoká škola na první dojem jeví, neboť realita může být úplně jiná. Nejlepší je poradit se se studenty dané školy, vyhledat si další informace na internetu

a zjistit si, jaké předměty budete na vašem oboru studovat, abyste pak nebyli překvapeni.

V mém dotazníku lidé mimo jiné uváděli, že byli zklamáni svou vysokou školou, že by pro ně osobně bylo lepší jít pracovat, nebo cestovat,

a naopak i názory jako: "Jsem velmi rád, že jsem si vybrat právě tuto vysokou." Nebo: "Jsem spokojený s tím, že moje vysoká poskytuje mnoho praxí, které mě baví."

Mezi respondenty zazněly na téma VŠ tyto názory:

„To, jak prezentují moji vysokou školu, úplně neodpovídá realitě.“

„Více bych si procházel sylaby studijních oborů, pečlivěji vybíral vysokou školu.“

„Pořádně bych se podíval na předměty v mém studijním programu a rozmyslel si, jestli je to opravdu obor, který mě natolik zajímá, že ho chci studovat.“

„Šla bych na jiný obor a více přemýšlela o tom vybírání.“

„Neztrácela bych čas prvním rokem vysoké školy

a šla místo toho rovnou do zahraničí. (Takhle jsem šla až po roce).“

„Jsem ráda, že jsem se přihlásila na vysokou

a nešla hned pracovat.“

„Jsem ráda, že mě moje učitelka přesvědčila, abych si dala přihlášku na medicínu.“

„Jsem ráda za to, že jsem zvolila VŠ podle svých pocitů, a ne podle toho, o jak "prestižní" obor se jedná.“

„Ukončit studium včas (po 1. semestru), když si nejste jisti, jestli vás to baví a stojí vám to za ten stres. Je poté snazší začít nějakou jinou vysokou školu.“

Toto téma může být pro každého

jednotlivce velmi subjektivní. Narazila

jsem na výrok, který nastiňoval, že by se

daná osoba nejraději vrátila zpátky na gymnázium a každou možnou chvíli věnovala svým přátelům.

A naopak i názor jiného člověka, který tvrdil, že kdyby mohl vrátit čas, tak by nebyl tolik posedlý snahou získat si přátele a o to víc by pak nemusel být smutný, když tato snaha nevyšla. Myslím, že mohu vycházet z vlastní zkušenosti, když řeknu, že vztahy na střední škole nemusí být vždy ideální a rozhodně není vaše chyba, když z jakéhokoli důvodu nejste alfa skupiny nebo nezapadáte. Sama jsem se snad celou dobu na gymplu snažila přizpůsobit partě, což mě hrozně ubíjelo a poslední rok už jen rezignovala a těšila se, až si najdu opravdové kamarády na vysoké se stejnými zájmy, jako mám já. A víte co? Vyšlo to. Toto téma vnímám jako velmi tabuizované a myslím si, že se v jednotlivých třídách nachází mnohem víc lidí, které trápí mezilidské vztahy, než by se na první pohled mohlo zdát. Proto, jestli máš spoustu přátel na gymplu, užívej si s nimi každou možnou chvíli, protože až vás nebude pojit pouze povinná školní docházka, bude úspěch mít, byť jednoho kamaráda, se kterým se budeš i nadále stýkat. A pokud nejsi spokojený se svými kamarády na gymplu, tak nezoufej, již brzy dostaneš mnoho příležitostí najít si ty správné přátele jinde. Respondenti „…lidi se kterými jsem trávil tolik času prostě zmizí. Spolužáci, žáci z jiných tříd, učitelé. Gympl je silné pojítko osobností a dal bych cokoliv za to se na měsíc vrátit a prokecat každou přestávku a polovinu hodin s lidma, které mám rád, ale které teď po letech už nepotkávám“ „Jsou to ty nejhezčí roky života, takže bych možná šla o nějakou tu party navíc“ [nevím, jestli je lepší uchovat autentičnost tohoto výroku a nechat tam slovo „navíc“, nebo ho, pro lepší pochopení, vyměnit za slovo „dál“] „…rozhodně to nejsou nejlepší čtyři roky života. Snad nikdo by se tam nechtěl vrátit“ „…tolik nelpěla na nových kamarádech – většina vás stejně odkopne“ „Jen je smutné, že člověk vyleze z gymplu a s 95 % lidí se úplně přestane vídat“ „I když jsem během studia na našem gymnáziu často měla pocit, že to nezvládám, a že se těším na ukončení studia, teď po ukončení mám hlavu plnou pěkných vzpomínek“ „Víc bych se starala o to, abych do školy ráda chodila - já tehdy proplouvala a snažila jsem se "to tam prostě vydržet", protože mi nesedl kolektiv a já se bála říct, co se mi nelíbí.“

studium

9

2

Jak si vše co nejvíce ulehčit?

3

Mezilidské vztahy