MAGAZYN GDAŃ SKI
Gdańska , Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku oraz Duński Uniwersytet Techniczny . Pozwoli to rozwijać wspólne działania badawcze i dydaktyczne w zakresie morskiej energetyki – powiedział Wojciech Dąbrowski , prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej .
Zawarcie tego porozumienia to dla wszystkich stron duży krok naprzód i możliwość nawiązania jeszcze bliższej i bardziej efektywnej współpracy – podkreślał prof . Krzysztof Wilde , Rektor PG . – Stawiając ten kolejny krok „ w stronę morza ” wychodzimy naprzeciw rynkowym trendom i oczekiwaniom . Zamierzamy sprostać wyzwaniu i pracować z całych sił na rzecz dynamicznie rozwijającej się branży offshore – dodał prof . dr hab . inż . Krzysztof Wilde , Rektor Politechniki Gdańskiej .
Morska energetyka wiatrowa jest oczywistym wyborem w walce ze zmianami klimatycznymi dla krajów takich jak Polska i Dania , jako że oba kraje sąsiadują z bogatymi zasobami morskiej energetyki wiatrowej , dlatego też jest dla mnie wielką przyjemnością , w imieniu DTU , podpisanie listu intencyjnego z Politechniką Gdańską , PGE i IMP PAN . Oczekujemy , że utoruje on drogę do znacznie bliższej współpracy w zakresie badań , projektów , budowania potencjału , edukacji i innej współpracy akademickiej pomiędzy naszymi dwoma krajami , w celu przyspieszenia globalnego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej . Byłem w Polsce wiele razy , zawsze byłem pod wrażeniem ludzi w Polsce i ich poziomu technicznego / naukowego , mamy bardzo duże oczekiwania co do tej współpracy i mamy nadzieję , że uda nam się zorganizować wizyty pomiędzy trzema uniwersytetami i PGE w najbliższej przyszłości – zaznaczył Peter Hauge Madsen , kierownik Katedry Energetyki Wiatrowej Duńskiego Technicznego Uniwersytetu .
Badania i rozwój technologii w obszarze energetyki odnawialnej są jednym z kluczowych kierunków prac prowadzonych w Instytucie . W świetle intensywnie rozwijającego się w Polsce rynku morskich farm wiatrowych , wykorzystanie potencjału naukowego Instytutu oraz rozwijanych metod badawczych stwarza możliwość współpracy nie tylko w zakresie badań i rozwoju , ale także wzmocnienie oferty dydaktycznej dotyczącej energetyki wiatrowej – powiedział prof . Jan Kiciński , dyrektor IMP PAN .
Politechnika Gdańska ( PG ) jest czołową uczelnią techniczną w Polsce , posiadającą status uczelni badawczej . Jej naukowcy mają szerokie kompetencje i doświadczenie w kształceniu kadr , a także w realizacji prac naukowo-badawczych w zakresie konstrukcji hydrotechnicznych , budowy okrętów oraz elektroenergetyki .
Instytut Maszyn Przepływowych PAN od 65 lat prowadzi prace w zakresie badań podstawowych i stosowanych . Najważniejszymi kierunkami badań prowadzonych w Instytucie są zaawansowane problemy współczesnej mechaniki , dotyczące projektowania , wytwarzania oraz eksploatacji maszyn i konstrukcji wykorzystywanych w procesach konwersji energii .
Danmarks Tekniske Universitet („ DTU ”) jest światowej renomy duńską uczelnią techniczną , ze szczególne bogatym doświadczeniem w branży morskiej energetyki wiatrowej . Specjaliści z DTU należą do europejskiej , a tym samym światowej , czołówki badaczy zajmujących się rozwojem nowej gałęzi przemysłu jaką jest morska energetyka wiatrowa . Naukowcy i inżynierowie DTU mają dziesięciolecia doświadczeń w rozwijaniu nauki w zakresie energetyki wiatrowej i współpracy z przemysłem nad opracowywaniem i testowaniem nowych technologii i usług .
Należąca do Grupy PGE spółka PGE Baltica nawiązała współpracę z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku już wcześniej , w grudniu 2019 roku . Eksperci obydwu podmiotów prowadzą obecnie wspólny projekt badawczy , którego celem jest oszacowanie wpływu spowolnienia przepływu wiatru , jakie w swoim otoczeniu powodują duże morskie farmy wiatrowe [ tzw . blockage effect ].
PGE i Ørsted poszukują wykonawcy projektu
PGE i Ørsted rozpoczęły przetarg na przygotowanie Projektu Budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica tj . Baltica 3 o mocy ok .
Przedmiot zamówienia obejmuje m . in . przygotowanie projektów pozwoleń na budowę zgodnie z Prawem Budowlanym , składających się z projektu zagospodarowania terenu , projektu architektoniczno – budowlanego , projektu technicznego , a także wymaganych opinii , umów , ekspertyz i pozwoleń , z wyjątkiem tych , które zostaną przygotowane i dostarczone przez zamawiającego , czyli partnerów joint venture .
Zamówienie obejmuje takie elementy , jak morskie stacje elektroenergetyczne , morskie elektrownie wiatrowe ( każda składająca się z gondoli z generatorem , rotora , wieży , sekcji łącznikowej oraz fundamentu ) oraz wewnętrznych linii elektroenergetycznych i teletechnicznych . Zakres zamówienia podzielony jest na dwie części : pierwszą – dla Baltica 2 i drugą – dla Baltica 3 .
Projekt MFW Balitca jest realizowany w ramach partnerstwa 50 / 50 przez PGE Baltica z Grupy PGE i Ørsted w polskiej strefie Morza Bałtyckiego . Przetarg na wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę jest kolejnym zamówieniem realizowanym w ramach procesu zakupowego realizowanej inwestycji . Do tej pory PGE i Ørsted uruchomiły największe przetargi dla głównych komponentów MFW Baltica , w tym dla morskich turbin wiatrowych . Wnioski o udział w postępowaniu można składać do 31 stycznia 2022 roku .
– Prowadzimy intensywne prace nad budową Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica , zmierzające do rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej już w 2026 r . W minionym roku przygotowaliśmy wspólny plan łańcucha dostaw , zapewniający maksymalizację udziału polskich firm w inwestycji , uzyskaliśmy prawa do kontraktu różnicowego na podstawie decyzji URE , uruchomiliśmy badania geotechniczne oraz rozpoczęliśmy przetargi na dostawcę generatorów turbin wiatrowych , stanowiących najbardziej kapitałochłonną część inwestycji . Przed nami kolejny ważny etap projektu , jakim jest wyłonienie wykonawcy projektu budowlanego , odpowiedzialnego za pozyskanie pozwoleń na budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – mówi Wojciech Dąbrowski , prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej .
– Cieszy nas , że wspólnie prowadzona inwestycja idzie zgodnie z zakładanym planem . Przed nami pracowity rok , w którym spodziewamy się pozyskania decyzji środowiskowej na część związaną z infrastrukturą przyłączeniową . Rozpoczniemy także prace nad pozyskaniem pozwoleń budowlanych . Będą to ostatnie , wymagane prawem polskim pozwolenia , prowadzące do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej przez partnerów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – mówi Søren Westergaard Jensen , dyrektor ds . rozwoju MFW Baltica z ramienia Ørsted , pełniący także obowiązki dyrektora zarządzającego Ørsted Offshore w Polsce .
Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica , czyli Baltica 3 o mocy ok . 1045 MW jest planowane na 2026 rok . Etap kolejny , czyli Baltica 2 o mocy ok . 1500 MW ) ma być oddany do 2027 roku . Inwestycje te przyczynią się do przyspieszenia polskiej transformacji energetycznej .
***
O Grupie Kapitałowej PGE
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii
22