elektrycznej oraz ciepła w Polsce . Dzięki połączeniu własnych zasobów paliwa i wytwarzania energii oraz posiadaniu sieci dystrybucyjnych , PGE gwarantuje bezpieczne i stabilne dostawy energii elektrycznej oraz ciepła do ponad 5 milionów klientów . Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają blisko 40 proc . energii elektrycznej w Polsce . Z 10 proc . udziałem w rynku OZE w Polsce . Grupa PGE jest największym krajowym producentem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych . Plan na kolejne lata to dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii – w szczególności w oparciu o energię wiatru i słońca . PGE jest liderem zmian w polskiej energetyce . W swojej strategii , Grupa PGE przedstawiła plan transformacji Grupy i drogę do dekarbonizacji wytwarzania oraz ogłosiła cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r . Plan inwestycyjny Grupy PGE obejmuje największe w kraju inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe . Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica , realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3 , o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW . Następnie po 2030 roku do portfolio Grupy dołączy Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 . Zgodnie ze strategią Grupy PGE do 2030 r . z perspektywą do 2050 r . Grupa PGE będzie posiadać do ok . 6,5 GW mocy w polskiej części Bałtyku .
MAGAZYN GDAŃ SKI
Port w Ustce może być bazą serwisową farm wiatrowych PGE
Budowa morskiej energetyki wiatrowej to kluczowy element polskiej transformacji nie tylko energetycznej , ale i gospodarczej . Dzięki takiej inwestycji w Ustce mogą powstać nowe miejsca pracy , a samo miasto i region zyskają nowe możliwości rozwoju i przyciągania kolejnych inwestycji . Zaplecze serwisowe w Ustce , ze względu na bliską odległości od planowanych morskich farm stanowić może istotny czynnik optymalizacji kosztów obsługi i gwarancję sprawnego zarządzania farmami , a na tym będzie nam zależeć na etapie eksploatacji naszych instalacji – mówi Wojciech Dąbrowski , prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej .
Port Morski w Ustce jest jedną z możliwych lokalizacji bazy obsługowo-serwisowej dla planowanych inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim . Na korzyść tej lokalizacji przemawia położenie portu w stosunku do planowanych farm wiatrowych , jego wielkość , dobre warunki nawigacyjne , dostępność terenów inwestycyjnych , a także pozytywne nastawienie władz miasta oraz Zarządu Portu w stosunku do planowanego przedsięwzięcia .
Jako gospodarz Miasta cieszę się z nowych możliwości gospodarczych dla Ustki , chcemy je efektywnie wykorzystać . Cieszy mnie także deklarowane przez PGE wsparcie naszych działań w celu przebudowy usteckiego portu wraz z budową dojazdu do niego z ominięciem centrum miasta . Liczę także na zaangażowanie PGE w realizację projektów społecznych , tak potrzebnych naszym mieszkańcom – podsumowuje burmistrz Jacek Maniszewski .
PGE wraz z Ørsted realizuje budowę największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego . Projekt Morskiej Farmy wiatrowej Baltica o łącznej mocy 2,5 GW . W ramach wspólnego projektu PGE odpowiada m . in . za wybudowanie i działalność operacyjną portu serwisowego , który stanie się bazą dla wspólnie realizowanych morskich farm wiatrowych .
Port w Ustce , obok portu w Łebie , jest jednym ze wskazanych w Krajowym Planie Odbudowy , gdzie podkreślono , że sektor morskiej energetyki wiatrowej stanowi szansę dla rozwoju gospodarczego Polski , w tym zbudowanie i rozwój tzw . local content , którego kluczowym elementem jest budowa infrastruktury portowej , służącej budowie , a następnie eksploatacji morskich farm wiatrowych .
23