Koolitusmaterjal Kiinisvara | Page 9

Omandit võib liigitada omanike arvu järgi . Kui asi kuulub ühele isikule , räägime ainuomandist . Omanikke võib aga olla ka rohkem . Kui asi kuulub korraga mitmele isikule , on tegemist ühise omandiga . Ühised asjad võivad olla abikaasadel
ÜHISOMAND on kahele või enamale isikule üheaegselt kindlaksmääramata osades ühises asjas kuuluv omand ( abikaasade ühisomand ). Kaasomanik saab oma omandiosa ( näiteks ½ kinnistust ) vabalt võõrandada . Abikaasade ühisomandis olevat kinnistut saavad abikaasad müüa aga ainult koos . Kuna omandiosad ühisomandis on kindlaks määramata , ei saa üks abikaasadest müüa üksi näiteks ½ kinnistust .
KAASOMAND
Kaasomand jaguneb mõtteliste osadena omanike vahel . Igaühele kuulub kindel murdosa kindlast asjast . Abstraktselt nt 1 / 4 kogu asjast kuulub kaasomanikule . Kaasomanike osad ühises asjas on eelduslikult võrdsed . Kui asjast mingi osa hävib , mida üks kaasomanik reaalselt kasutas , siis vähenevad kõigi omanike osad võrdselt . Kinnisasja puhul kantakse kaasomanikud ja kinnisasja mõtteliste osade suurused kinnistusraamatusse .
KORTERIOMAND
Korteriomand on kaasomandi erivorm . Korteriomand koosneb ainuomandist korterile ja kaasomandist ühises kasutuses olevatele hoone osadele ja maatükile , millel hoone asub . Need kaks omandit on lahutamatult seotud ja osalevad käibes koos . Korteriomandit võib kinnistusraamatu kaudu vabalt võõrandada ja koormata asjaõigustega , v . a hoonestusõigusega .
Korteriomand koosneb kolmest eraldi elemendist :
Ainuomand – reaalosa ehitisest , mida me võimegi tunda igapäevases keeles kui korterit .
Mõtteline osa ülejäänud ehitisest , osa mis on oluline kõigile korteriomanikele .
Mõtteline osa maatükist , kus see kortermaja asub . Korteriomandite halduse ja hoolduse küsimuste kajastused on koondatu näiteks korteriühistuste portaali
Vaata lisa : ÜHINE OMAND : KAASOMAND JA ÜHISOMAND Seadus esitab ka valduse mõiste sisu : Valdaja - on isik , kelle tegeliku võimu all asi on .
Isik , kes valdab asja rendi- , üüri- või muu selletaolise suhte alusel , mis annab talle õiguse teise isiku asju ajutiselt vallata , on otsene valdaja .
Valdus on faktiline seisund , tegelik võim asja üle . Seda saab omandada nii võlaõiguse ,
9