Dalším důležitým bodem, který jsme dnes vybrali, jsou aktualizace firmwaru. Jedná se o opravdu jeden z rozdílů, který definuje obě firmy. Software od Applu je určen pouze pro zařízení iOS, tudíž jej nenajdete v žádném dalším zařízení, jak je tomu u konkurence. Android je k dostání skoro v každém telefonu, ovšem liší se nadstavbou jednotlivých výrobců, kteří si jej přizpůsobují k obrazu svému, a samozřejmě i samotní uživatelé mají možnost si upravit vzhled. Pokud byste tedy chtěli „čistý” Android, museli byste sáhnout třeba po Pixelu od Googlu. Tím jsme si vysvětlili podíl systému na trhu, ale stále jsme se nedostali k otázce podpory.
Zařízení iPhone jsou podporována ze strany výrobce obvykle v délce 5 let. Přicházející aktualizace jsou plošně vydávána na všechna zařízení najednou - narozdíl od Androidu, kde je situace poněkud složitější. Spočívá to v tom, že Google vydá novou verzi firmwaru a ostatní výrobci ji musí implementovat do vlastní nástavby. Proces je tedy složitější a hlavně zdlouhavější. Mnohdy se bohužel stává, že i vlajkový model dostane jen jednu, nebo dokonce žádnou aktualizaci. Opět se jedná o velký problém z hlediska bezpečnosti, a proto i někteří výrobci přecházejí na čistý Android, aby zajistili plynulost a okamžitost aktualizací a ochránili tak své uživatele před bezpečnostními dírami.
Třetím bodem by mohlo být srovnání výpočetního výkonu, ale vzhledem k tomu, že se jedná o interní záležitost telefonu a klasický uživatel to nemá šanci postřehnout, touto otázkou se zabývat nebudeme. Co je však pro některé uživatele klíčové je customizace. Ano, i tato část může být klíčová při výběru zařízení. Na iOS si bohužel moc nevyberete. Maximálně si můžete vybrat, jestli chcete malé, či velké dlaždice. To je ze vzhledové části asi vše. Kdežto Android nabízí velkou řadu doplňků a barevných schémat, které můžete nainstalovat do svého zařízení. V nastavení si také můžete vybrat různé přechody a animace.
O tomto tématu by se dalo psát a diskutovat celé hodiny. Důležitý je však závěr, kterým chceme říct, že každý systém má své přednosti i nedostatky a je jen na vás, který vám vyhovuje. Na závěr dodáme, že se rozhodně nejedná o žádný plnohodnotný test. Vycházíme z vlastních zkušeností z obou systémů a netroufáme si tvrdit, který systém je lepší, a který naopak horší.
Těšíme se na vás v dalším čísle.