Gymplátek 37. Číslo | Page 24

Android VS iOS

Vítáme vás zase u dalšího vydání Gymplátku. Dnes si představíme klady a zápory systémů Android a iOS. Ano, víme, že na trhu jsou i další operační systémy, jako například Windows Phone nebo BlackBerry, ale WP již není mezi „živými” a BlackBerry nedosahuje kvůli neadekvátnímu tržnímu podílu mezi telefony. Budeme se tedy zabývat pouze těmito dvěma, které tvoří většinový podíl na trhu, a i přesto, že jsme uživately iOS, se pokusíme být opravdu objektivní.

Podíváme-li se na oba OS jako na komplexní služby, tak toho nabízejí opravdu hodně. Synchronizace mailů, kalendáře a fotek se již stala věcí, nad kterou žádný uživatel nepřemýšlí a bere ji za samozřejmost. Oba systémy jsou svázány se svými službami, a proto Android nemá smysl provozovat bez proprietárních služeb (bez služeb Google). Vidět to můžeme u firmy Huawei, které byl prodloužen ban do května roku 2021. Poslední vydané telefony této společnosti byly sice hardwarově na skvělé úrovni (ostatně jak jsme zvyklí), ale bez Google služeb se jednalo o velice podřadné produkty.

Vraťme se ale zpátky k tématu tohoto článku. Pokud se podíváme na uzavřenost systému, tak se již dostaneme do opravdu velkých rozdílů. Na Android si můžete stáhnout takřka cokoliv. Google Play obsahuje větší množství aplikací, tudíž je výběr vhodného softwaru pro vaší práci mnohem snazší než u konkurence. Je tu ale i druhá strana mince. Jelikož je opravdu jednoduché dostat svou aplikaci do oběhu, tak se v poslední době čím dál tím víc objevují podvodné aplikace, které mohou ohrozit například váš bankovní účet. Narozdíl od iOS, kde jsou vývojáři aplikací, včetně vydávaného obsahu, nejprve prověřeni, a až poté jsou aplikace vpuštěny do online tržiště AppStore. V tomhle ohledu vidíme jisté bezpečnostní rezervy, ale je skvělé se zamyslet nad filozofií obou firem a jak nahlíží na své cíle úplně jinak.

24