Úskalí
Spojené království je nyní názorově rozděleno na dva přibližně stejně velké tábory, tedy na ty, kteří chtějí setrvat v EU (remainers) a na ty, kteří naopak podporují Brexit (Brexiteers). Toto rozdělení není nikterak překvapující, jelikož vcelku odpovídá výsledkům referenda z roku 2016. Problém však může činit to, které části země byly spíše pro, nebo spíše proti Brexitu.
Zatímco většina Anglie, s výjimkou Londýna, byla většinově pro Brexit, Skotsko
a Severní Irsko se vyslovili pro setrvání, a tak byli celkovými výsledky zklamáni, což ještě posílilo již tak dost silné separatistické tendence těchto dvou oblastí.
Dalším problémem, kterému musí vláda čelit je narůstající požadavek na druhé referendum. Ten přichází především od veřejnosti, ale občas přijde i z úst některého z politiků. Asi nejhlavnějším argumentem pro nové referendum je to, že si lidé neuvědomili, jaké následky může samotný proces opouštění EU mít.
Druhým, rovněž poměrně významným argumentem, je to, že od původního referenda uplynuly již tři roky. Tento argument aplikují hlavně mladí lidé (kteří jsou podle průzkumů většinou proevropsky zaměření a jsou spíše proti Brexitu), kteří se v roce 2016 nemohli referenda zúčastnit, protože ještě nebyli plnoletí. Argumentují tím, že neměli možnost, ovlivnit svou budoucnost.
Co znamená Brexit pro mě?
Pro nás, jako pro turisty se nejspíš moc nezmění. Možná budeme potřebovat pro vstup do země pas a na letišti strávíme trochu více času právě při pasové kontrole. Varianta, kdybychom museli mít nejen pas, ale i patřičné vízum se naštěstí zdá nepravděpodobná.
Pro nás jako pro studenty může důležitá otázka výměnných pobytů, například
v rámci programu Erasmus. Ty se naštěstí britská vláda rozhodla i nadále podporovat, takže ani v tomto ohledu bychom se neměli mít příliš čeho obávat.
Summa summarum
Po více než třech letech, dvou odkladech Brexitu, třech premiérech, jedněch volbách, několika hlasováních o nedůvěře a 599 stránkách chladných úřednických paragrafů
a těžce pochopitelných odstavců by se mohlo zdát, že Brexit není o nic blíže
ke svému opravdovému uskutečnění, než byl v červnu 2016.
Možná je to i pravda, možná jenom nevidíme tak moc do hloubky.
Tak jako tak, si můžeme být teméř jistí, že se nyní s příchodem rázného Brexiteera Borise Johnsona do čísla 10 bude něco dít. Co, to už není tak jisté. Na celém Brexitu není vlastně jisté vůbec nic. Ještě na začátku tohoto roku mluvila média o tom,
že po 29. březnu už Spojené království nebude v EU jako o hotové věci.
A podívejte teď: na Heathrow pořád stačí občanský průkaz, Britové mají své zástupce v Europarlamentu a na britské zboží pořád není uvaleno žádné clo.
Inu, kdo ví, co bude dál?
10