Gymplátek 17. Číslo | Page 34

Odkdy učíte?

Do šinkansenu stlučeného z umakartu jsem nastoupil před 30ti lety.

Proč jste se rozhodl být učitelem?

Dá se říci, že rozhodli „komančové“ a dle jejich hesla: „… na věčné časy“.

Čím jiným jste chtěl být v dětství? Kdybyste dnes dostal šanci si tento dětský sen vyplnit, využil byste ji?

Do 15ti jsem vůbec nepřemýšlel, co ze mne má být. Na gymplu šly myšlenky kolem tesařiny, FTVS a dokonce AVU. Po 89. Roku bylo jaksi pozdě. Také naivní představy o rychlé rekonstrukci společnosti i institucí se týkaly i školství. Ještě dnes je co restaurovat. V žádném případě si nestěžuji. Naopak. Není špatné vzít život zenově, třeba obdobně dvakráte po sobě.

Co považujete za největší problém dnešních studentů a jejich přístupu ke škole?

Nejen mladým schází sebekritika (oproti sebelítosti) a vůbec všem kritické myšlení. To je vyměňováno kriticismem a skepsí do všech stran. Původcem je nedovzdělanost a hlupství. Je toho nešvaru kolem hodně, paradoxně v řadách dospělých, od kterých se učíte vy a, bohužel, kráčíte v našich stopách. Dokonce si myslím, že i školní časopis by mohl mít větší ambice, než jen klouzat po povrchu učitelovy kůže.

Jaké tři nejdůležitější kvality by podle vás měl mít dobrý učitel, aby byl schopen žáky motivovat a vést k dobrému výkonu?

Řeknu něco jiného, než výčet třiatřiceti kvalit nadučitele. Na základce jsem prošel rukama učitele (ani neměl, dle tehdejších ne neobvyklých zvyklostí, řádné standardní pedagogické vzdělání) matematiky, fyziky a tělocviku. Byl to Sokol, ojedinělý gymnasta, jeho bratranec, čtyřnásobný čs. rekordman, reprezentoval ČSR na OH v Melbourne (páté místo). Tohoto Pana učitele jsem nikdy neviděl ve škole v teplácích. Mnohým z nás kluků byl „učitelem života“. Jeho osobní život byl však tragický: žil sám bez rodiny a vlastních dětí, posléze jej zničil alkohol, zemřel kdes v ústavu, bez zájmu okolí a satisfakce. Dokážu si představit, že bych ho za vše objal, ač on sám nás snad nikdy nepochválil, nepohladil, neřekl slova, co bychom si uchovali jako radu do života. Člověk hříšný, lidský. Dokonce nás (v matice a fyzice) pádně trestal, genderově vyváženě, tedy moderně. Jó, to byly doby!

V minulém čísle našeho časopisu jste se mohli dočíst o záhadné paní učitelce, která kdysi studovala v Číně. Poznali jste, že šlo o paní Staňkovou? A kterého z jejích kolegů jsme si vzali na mušku tentokrát?

34