gympeľko 2 hotový | Page 3

December 2024

G Y M P E Ľ K O

OBČASNÍK Č . 2

NAZRIME DO VLASTNÝCH HLÁV

NAŠE MOZGY SA MÔŽU MÝLIŤ ...
DIGITÁLNY OBČASNÍK
Určite ste sa už viackrát ocitli v situácii , keď vám rozum zostal stáť nad tým , ako iracionálne sa ľudia niekedy dokážu správať . Zoberme si napríklad mladú dvojicu Lukáša a Zuzku . Zuzka sa s Lukášom rozíde , povie mu jasne , že už s ním nechce nič mať . Všetkým dookola je jasné , že medzi tými dvoma je definitívny koniec . Bodka . Problém je , že všetci tomu rozumejú okrem – Lukáša . Týždne , mesiace chodí po chodbách školy a sníva , že Zuzka sa k nemu vráti , že sa len trochu poškriepili , ale všetko sa dá čoskoro do poriadku . Podotýkame , že Lukáš vôbec nie je hlúpy v iných oblastiach ( napríklad v učení ). Prečo sa dokáže tak veľmi mýliť ?
Dôvod je jednoduchý . Lukášov mozog sa snaží svojho majiteľa chrániť pred bolesťou . Preto mu celú jeho situáciu vykresľuje v pozitívnejšom svetle , filtruje mu informácie . Samozrejme , raz mu to dôjde , ale môže to trvať ešte veľmi dlho ( dá sa počítať na mesiace ).
Mozog nie je nejaký neomylný prístroj , ktorého úlohou je odhaľovať pravdu . Je to orgán , ktorý spracúva informácie . Zaujímavé je , že to robí vždy tak , aby to jeho majiteľovi prospelo , aby ho nevystavil nebezpečenstvu alebo nepríjemnostiam . S posledným faktom však súvisí jeden problém – mozog pracuje s informáciami spôsobom , ktorý dával zmysel pred storočím ( alebo viacerými ) a o internete sme ani nechyrovali . V dnešných časoch postupujeme míľovými krokmi každý deň . Mozog jednotlivca sa tak rýchlo učiť nevie , preto často robí chyby . Tieto chyby majú odborný názov – kognitívne skreslenia . My si povieme o troch základných ( hoci podľa odborníkov sú ich stovky ).
VIDÍM LEN TO , ČO SA MI HODÍ Odborníci pomenovali jav , ktorým trpí náš Lukáš – konfirmačné skreslenie . Pri tomto skreslení si človek omnoho viac všíma fakty , ktoré sú v súlade s jeho názormi a želaniami a prehliada fakty , ktoré sa mu nehodia . Lukáš tak v podstate odignoroval Zuzkine jasné slová , že už s ním nebude chodiť a zároveň si všíma úplné maličkosti , o ktorých sa nazdáva , že znamenajú opak . Napríklad , že sa na neho jemne usmiala , alebo že si šla sadnúť na lavičku , kde predtým sedávali spolu . Pravdou je , že Zuzka sa na neho usmiala zo súcitu a na lavičku si sadla úplne náhodou .
Toto konfirmačné skreslenie je dôvodom , prečo dvaja ľudia môžu mať na akciu , ktorú spolu zažili , úplne rozdielne spomienky . Saška a Nika idú na výlet do Nitry . Saška sa na výlet veľmi teší , myslí si , že to bude super . Nine sa do Nitry nechce ísť , je presvedčená , že všetko tam bude jedna veľká nuda a otrava . Konfirmačné skreslenie potom spôsobí , že každá z dievčat si potom všíma najmä to , čo je v súlade s jej pôvodným nastavením . Nadšená Saška si z výletu zapamätá krásne námestie , vôňu kvetov v parku , Nina zase neznesiteľnú horúčavu a boľavé nohy .
Poučenie pre nás ? Nie je jedno , s akým nastavením sa púšťate do roboty ( akejkoľvek – od učenia až po pečenie perníka ). Ak si pred novou skúsenosťou nasadíte čierne okuliare , je veľká šanca , že sa kvôli konfirmačnému skresleniu vaša zlá predtucha potvrdí . Váš mozog sa o to postará .
Vždy je preto lepšie nasadiť si ružové okuliare a dať novej skúsenosti , prežívaniu novej situácie , šancu .
Pokračovanie nabudúce – spracované podľa textov Jána Markoša – Kriticky myslieť , Bratislava 2024

KABU ALEBO ZOZNAMOVÁK

ODDNES NÁS JE VIAC O ...

25 . októbra 2024 konečne nastal dlhoočakávaný deň , keď sa všetci prváci – malí i veľkí – mali stať právoplatnými členmi našej veľkej gymnaziálnej rodiny . Septimáni všetkých starostlivo vyzdobili a temer dvojhodinový program sa mohol začať . Prváci i nové pani učiteľky si vyskúšali , ako dobre sa spieva so štipcom na nose , pokúšali sa uhádnuť za pomoci nápovedy v podobe detských fotografií , kto z ich terajších spolužiakov je na nich zobrazený , so zaviazanými očami sa pokúšali uhádnuť , čo im dobroprajní septimáni naservírovali rovno do úst . Nebudem vás napínať – výkrm prežili všetci zúčastnení ( zatiaľ ), pretože na jedálničku si hostitelia dali záležať . Bohatý program bol zakončený čítaním pravidiel a zložením prísahy prvákov , ktorú museli všetci chtiacnechtiac aj podpísať . Všetci zúčastnení - prváci , ostatní žiaci , ale aj učitelia a rodičia si zoznamovák dosýtosti užili , schuti sa zasmiali a skvelo sa pobavili . Tí , ktorí si nenašli čas , môžu ľutovať .
Po každej akcii sa robí minianketa , ktorá zisťuje , ako dopadla akcia – tentoraz kabu . Na prvú otázku – Páčilo sa vám na kabu ? – sa nikto neopovážil odpovedať nie , akciu preto hodnotíme ako stopercentne úspešnú . Druhá otázka – Páči sa vám v novej škole ? – už nemala taký dobrý výsledok – dvaja prváci sa odvážili odpovedať – nie . Od nepríjemností ich zachránilo len ich obšírne vysvetlenie ( nám by sa nepáčilo v nijakej škole , najradšej sme dlhodobo doma ) Na tretiu otázku – Čo by ste v škole zmenili ? – sme dostali odpovede , že sa im nepáčia krátke prestávky a neúmerne dlhé hodiny , tiež boli proti tomu , že ich nútia písať a dokonca aj čítať a učiť sa . Prvákov sme ubezpečili , že sa to poddá , časom si zvyknú a ani sa nenazdajú a o dva roky budú robiť kabu pre nových prvákov .
Želáme všetkým prvákom úspešné a pohodové krásne prežité štyri roky ( primánom samozrejme osem ) v našej zlatej školičke ( a toto želanie myslíme naozaj úprimne ).
Od našej vyslanej redaktorky Sašky Kopčányovej z triedy septima , ktorá mala kabu pod palcom a zvládla to na výbornú .
3