December 2024
G Y M P E Ľ K O
OBČASNÍK Č . 2
DIGITÁLNY OBČASNÍK
KÝM PRÍDU VIANOCE ALEBO ČO SÚ STRIDŽIE DNI
V období pred zimným slnovratom ( 21 . decembra ) dochádza k skracovaniu dní a predlžovaniu nocí . S tým súvisí aj nárast úzkosti a strachu . V minulosti považovali ľudia tmavé dni za čas , kedy zlo získavalo prevahu nad dobrom a prebúdzali sa zlé sily . Aby sa pred nimi ochránili , používali rôzne predmety , ktorým pripisovali ochrannú magickú moc . Vykonávali rituály , ktorých cieľom bolo odohnať zlé sily . Najväčší rešpekt mali ľudia pred strigami . Ako vlastne vyzerali a čo vedeli ? Strigy boli v predstavách ľudí ženského pohlavia . Išlo o nadprirodzenú bytosť s rôznymi magickými schopnosťami . Mohli ovplyvňovať počasie , ničiť úrodu , majetok , pripravovať o zdravie , ba až o život ľudí aj zvieratá , vyvolávať duchov , či veštiť . Mali schopnosť premeniť sa na zvieratá , prechádzať kľúčovými dierkami a dokonca aj lietať . Ľudia sa pred týmito čarami chránili cesnakom , ktorým urobili kríž cez dvere domu a maštalí . Škodlivá činnosť stríg sa podľa povier najviac prejavovala na Katarínu ( 25 . november ), Ondreja ( 30 . november ), Barboru ( 4 . december ), Mikuláša ( 6 . december ) a Luciu ( 13 . december ) a tieto dni sa preto nazývali stridžie dni .
KATARÍNA
Na deň sv . Kataríny nesmela byť prvým návštevníkom v dome žena . Ak by sa tak stalo , celý rok by sa v domácnosti rozbíjal riad . Na Katarínu sa nesmelo priasť . Dievky sa síce schádzali , ale venovali sa čarám a hrám , ktoré sa krútili okolo ich budúcnosti , najčastejšie vydaja . V deň Kataríny si mládež organizovala poslednú zábavu - Katarínsku , pred začiatkom štvortýždňového adventného obdobia , v ktorom sa zábavy , ani podobné spoločenské udalosti nekonali .
ONDREJ Plote , plote , trasiem ťa , svätý Ondrej , prosím ťa , dajže ty mi znati , s kým ja budem na takto rok pri oltári státi . Tento deň bol bohatý na veštby o vydaji . Dievky verili , že ak sa určité magické úkony urobia práve v tento deň ( alebo v predvečer ), získajú predstavu ako bude nastávajúci vyzerať , aké bude mať vlastnosti , či zamestnanie . Najznámejším úkonom bolo liatie olova . Dievky rozpustili olovo a liali ho do studenej vody . Po stvrdnutí sa snažili vyčítať budúcnosť . Podľa toho aký tvar stuhnutý kov nadobudol ( kladivo , husle , kosa atď .), také zamestnanie mal mať budúci muž .
Na Horehroní chodili dievky triasť ploty pri chlievoch . Podľa toho , koľkokrát ošípaná zakrochkala , o toľko rokov sa dievka mala vydať .
Aby dievky zistili za koho sa vydajú , varili halušky s lístočkami . Do cesta zabalili lístky s menom mládenca a hodili ich do vriacej vody . Prvá haluška , ktorá vyšla hore , obsahovala lístok s menom nastávajúceho .
BARBORA
Ku dňu Barbory sa viazali podobné zákazy ako už v skôr spomínané dni . Nesmelo sa priasť , šiť , perie párať , vraj preto , lebo by sa statok „ páral “. Dievky si dávali halúzku z čerešne do vody na okno . Ak do štedrého dňa vykvitla , dievka mala šancu sa do roka vydať .
MIKULÁŠ
Najznámejšou sa stala obchôdzka Mikuláša , čerta a anjela . Staršia mládež alebo dospelí v prestrojení obchádzali domy , kde mali malé deti a rozdávali
skromné sladkosti- jabĺčko , oriešky , cukrík . Tieto zvyky asi najviac dodržiavame dodnes , ale dnešná podoba tohto sviatku je značne skomercionalizovaná .
LUCIA
Deň Lucie je považovaný za najvýznamnejší zo stridžích dní a viaže sa k nemu aj aj najviac zvykov . Od nepamäti bolo snahou , najmä mužov , bosorky identifikovať , pretože ak strigu raz niekto odhalil , už mu nemohla uškodiť . Na tento účel slúžili viaceré úkony , ktoré sa vykonávali v čase od Lucie do Vianoc . Najznámejším je výroba lucijného stolčeka . Ten musel byť vyrobený len z dreva , bez klincov , každý deň sa na ňom muselo dačo urobiť . V kostole na Štedrý deň o polnoci sa naň muž posadil a hľadel na oltár . Z kostola musel potom utekať a sypať za sebou mak , aby sa do domu dostal skôr ako strigy mak vyzbierajú . Iný variant je , že na stolček sa treba posadiť na krížnych cestách pod kríž , okolo seba nakresliť trojkráľovou kriedou kruh . O polnoci sa mali strigy zlietnuť na toto miesto , ale do kruhu nemohli vstúpiť .
Známym zvykom je aj chodenie Lucie po domoch a vymetanie kútov . Ženy v dlhých bielych košeliach vošli do domu a mlčky symbolicky vymetali husím krídlom chorobu a zlo z domu .
Spracované podľa materiálov Horváthová E ., Rok vo zvykoch nášho ľudu , Horehronie Lokša M ., Zašla hviezda na kraj sveta http :// ludovakultura . sk
4