G A Z E T K A
Жінка , що подарувала нам GPS
синхронізовані механічні піаноли як носії псевдовипадкових чисел і перемикачі частот . На сьогодні все це реалізовано засобами мікроелектроніки і нікого не дивує . А широта використання вражає . Винахід лежить в основі функціонування мобільного GSM звязку , DECT телефонії , Bluetooth , WiFi , системи визначення координат GPS і т . п . А про військову галузь і говорити не будемо . Ось на фото – приймач та передавач WiFi з антеною та ще й достатньо потужній процесор . І все це добро китайці продають всього за 2 $. Винахід містить ще й інші вигоди . Одна з них – підвищення поміхо-стійкості систем . Прошу задуматися над явищем , яке ви спостерігаєте щоденно – мільйони людей розмовляють по мобільних телефонах , майже всюди встановлені точки доступу WiFi , в автомобілях працюють GPS навігатори , що одержують слабенький сигнал від супутників . І все це працює в частотному діапазоні 2,4 Ghz . А ще в цьому діапазоні працюють радіокеровані іграшки і потужні мікрохвильові пічки , де ми бутерброди розігріваємо . І як же все це одне одному не заважає ? Потужність мікрохвильової пічки в мільйони разів більша від сигналів GPS супутників , але вони працюють поряд і не заважають один одному ! Ось тут і працює винахід нашої героїні . Сигнал передають одночасно на багатьох частотних каналах з надлишковою інформацією . Наприклад , ми хочемо передати слово ГЕДІ по буквах . Беремо 33 канали ( по числу літер в алфавіті ) і кожну букву передаємо шляхом передачі УСІХ 33 ЛІТЕР !!! Але передача потрібної букви нехай буде тільки на 14-му каналі , а всі решта каналів заповнюємо ( з лівої та правої сторони від 14-ї позиції ) рештою букв , зберігаючи порядок у алфавіті . Це
значить наступне . Навіть якщо радіоперешкоди будуть настільки сильними , що після передачі одного пакету буде вдало розпізнана ТІЛЬКИ ОДНА З 33-х ЛІТЕР , то по позиції розпізнаної літери і згідно порядку у алфавіті можна визнатити літеру на цікавій нам 14-й позиції . Тому ми і чуємо абонента по мобільному , навіть , якщо поряд розігрівають сніданок у мікрохвильовій пічці .
Щоб не втомлювати читача технічними аспектами винаходу Геді , повернімося знову у минулі роки , до подій життя Геді . Актриса продовжує свою сценічну кар ’ єру . Кіно стає кольоровим , режисери – майстернішими , а краса Геді Ламар залишається незмінною . Акторка постійно знімається у кіно . Американський дебют акторки відбувся у 1938 році у фільмі « Алжир », де вона розірвала стереотипну монополію блондинок на кіноекрані . Всього з 1930 по 1942 вона знялася у 17 фільмах , що призвело до її потрапляння на обкладинку відомого журналу LIFE у 1942р .
В Голлівуді Геді Ламарр дуже швидко стала в один ряд з такими зірками , як Марлен Дітріх та Грета Гарбо . І в кіно , і в житті вона грала роль загадкової чарівної іноземки . Ідеальні риси обличчя та неймовірна привабливість зробили Геді одною з самих яскравих кінозірок золотої ери американського кінематографу . Серед двох десятків її американських фільмів напевно « Ризикований експеримент », « Дивна жінка » та « Самсон і Даліла » є перлинами . Повний перелік робіт акторки легко можна знайти у Internet , та й проглянути ці фільми - не проблема . Після виходу комедії « Мій коханий шпигун » кар ’ єра акторки пройшла свій пік . Після 1950 року Ламарр рідко з ’ являється на екрані . Але на той час мати гризоту з приводу фінансів Геді Ламарр вже не було потреби – в загальному вона заробила на кіно 30 мільйонів доларів . Американське громадянство Геді одержала тільки в 1957 році і привезла до Америки свою маму . Особисте життя Геді було не менш бурхливим , аніж її кар ’ єра . Вона одружувалася шість разів і народила трьох дітей . Сама Геді завжди казала , що її шлюби були щасливими . Але якою ж була дійсність ? Відомо , що після шостого шлюбу вана загубила все своє багатство . Життєві битви на цьому не завершилися . Маючи непростий характер , Геді нажила собі ворогів у голлівудському світі інтриг . Проти неї висувалися звинувачення і навіть був судовий процес по справі викраденої з супермаркету пари туфель . І усі подальші голосні події теж були пов ’ язані зі скандалами . В 1993 році Геді Ламарр подала подала до суду позов на 15 мільйонів доларів проти компанії COREL , яка у рекламі свого продукту CorelDraw8 використала синтезоване векторне зображення акторки . Суд відбувався довго і витягнув на світ усіляке сміття про неї , але судді таки визнали за
необхідне виплатити позивачеві долями сукупно 250000 $. Незадовго до своєї смерті Геді Ламарр подала позов на 12 мільйонів проти винної компанії « Галло », яка в рекламі використовувала сценічний образ
акторки , але не виграла . Були й радісні моменти . Ентузіасти безпровідних комп ’ ютерних мереж розкопали велич її винаходу і спробували нагородити її Медаллю « Честь Конгресу » та грошовою нагородою , на жаль це не відбулося . Але в 1997 році вона таки одержала нагороду фонду Electronic Frontier . « Дуже вчасно » - така була її реакція . На вручення нагороди Геді не приїхала . « Не думайте , що я погано виглядаю , просто не хочу нікого бачити » - ще один видатний шедевр від акторки . Нагороду одержав її єдиний син , який , як не дивно , є власником магазину по продажу мобільних телефонів .
Геді Ламарр померла 19 січня 2000 року у віці 86 років в будинку для престарілих . Її тіло було піддано кремації , а син Ентоні Лодер розвіяв її прах на батьківщині , в Австрії , у Віденському лісі , згідно з заповітом . За свій вклад у досягнення кінематографу Геді Ламарр удостоєна зірки на голлівудській Аллеї слави .
Ось коротко історія видатної акторки і винахідника , чарівної жінки , що провела життя як битву . І залишила нам неймовірні подарунки – GSM зв ' язок , GPS , Bluetooth , WiFi та принципи безпечної передачі сигналів . Приємним є факт , що корені цієї талановитої жінки сягають нашого рідного міста Львова . Ми знаємо чимало видатних жінок , які залишили слід у історії та науці , починаючи з Марії Кюрі , що пожертвувала своїм життям ради дослідження Х-променів чи принцеси Діани , що боролася за заборону протипіхотних мін , завершуючи життєвим подвигом матері Терези . Чия життєва битва залишиться в памяті людства найдовше ?
Автор Володимир Бута Начальник управіння інформаційних технологій