Ex libris Nr.2.(березень) 2014 | Page 4

4 стор.

Eх libris

Число 2, 2014 р.

ТАРАС ШЕВЧЕНКО НА

Худ. Г. Сергеєв
Для кожного українця рідним є усе, що пов’ язане з іменем Великого Кобзаря. У пропонованій невеличкій розвідці презентовано книжкові знаки тих, для яких улюбленим поетом є Тарас Шевченко. Різноманітні засоби використовують їхні автори для відтворення шевченківської тематики. Тут і портрети Тараса Шевченка, і персонажі його творів, і українські орнаменти. А найважливіше: всі ці книжкові мініатюри об’ єднує щира народна любов до Великого Кобзаря.
Як вважає відомий дослідник українського екслібриса А. О. В’ юник, перший книжковий знак шевченкіани виконав ще в 20-х рр. минулого століття грузинський художник В. Цілосані. У 1959 році ленінградський інженер В. Меншиков зробив екслібрис для Ю. Меженка, який складався з силуетного портрета Шевченка й напису:
« Шевченкіана Ю. О. Меженка ». Художник С. Кукуруза виконав знаки для Ю. Меженка, В. Касіяна, Казахської державної художньої галереї ім. Тараса Шевченка тощо. У ювілейні 1964, 1969, 1971 та 1989 рр. художники України та інших союзних тоді республік виконали до сотні книжкових знаків із Кобзарем чи
Худ. В. Стеценко ксилографія
на шевченківську тематику для книголюбів та колекціонерів. Над шевченківськими екслібрисами в ті роки плідно працювали художники В. Стеценко, В. Мисик( м. Київ) і Н. Стратилат. Зокрема, В. Стеценко у 1965 році виконав екслібрис для письменника П. Панча, автора книжки « Гомоніла Україна », заголовком для якої послужили слова Шевченка. В. Стеценко якраз наприкінці 1960-х років став доволі популярним майстром книжкового знака не тільки в СРСР, а й за його межами. Найбільше проявив себе в техніці ксилографії.
На початку 1980-х років Н. Стратилат виготовив книжковий знак для бібліотеки ім. Тараса Шевченка, що у Москві( гравюра на оргсклі). Досить яскраво презентовано Шевченка на мініатюрах Львівської школи, зокрема, плідними в цьому напрямку були: В. Вітрук, С. Гебус-Баранецька, А. Бахматов, С. Хижняк, І. Собенко та Г. Смольський. У Стрию працювали П. Обаль та О. Оброца. В інших місцях на цю тематику працювали Б. Пастух( Донецьк), М. Сліпченко( Київ), М. Стрижак( Ленінград), В. Цілосані( Тбілісі), С. Кукуруза( Актюбінськ) та ін.
Основними компонентами книжкових знаків на шевченківську тематику є переважно портрет поета або
Худ. В. Хворост
його пам’ ятник і декоративно-розповідні елементи, найчастіше – книжки, палітра з пензлем, гусяче перо й каламар, вишиваний рушник,