EURASIAN EDUCATION №8-9 2015 | Page 87

Ïåäàãîãèêà
¹ 8-9( 8) 2015
Берілген әдістемелік жұмыс орта мектептің 8 сынып оқушыларына алгебра пәнінен жүргізілетін сабақтың үлгісі ретінде берілген. Cабақ жоспары орта мектеп ұстаздары мен педагогикалық оқу орындары студенттерінің назарына ұсынылған.
Данная работа представляет собой разработку урока по алгебре для 8 класса средней школы. Урок будет интересен не только практикующим учителям, но и студентам педагогических вузов.
This work represents itself the lesson plan of the algebra for 8th grade pupils of secondary school. The lesson will be interested not only for practicing teaches, but for students of pedagogical universities as well.
ТУРГАЛИЕВА МЕРУЕРТ УАЛИБЕКОВНА
ШҚО Тарбағатай ауданы Қызыл кесік ауылы " Би Боранбай атындағы орта мектебі " КММ математика пәні мұғалімі
ОРТА МЕКТЕПТІҢ 8 СЫНЫБЫНДА АЛГЕБРА ПӘНІНЕН " ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ ЖӘНЕ ОҒАН КЕРІ ТЕОРЕМА " ТАҚЫРЫБЫНДА ӨТКІЗІЛЕТІН САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ
Франсуа Виет( 1540-1603)- француз математигі, алгебралық шартты белгілер жүйесін енгізген элементар алгебраның негізін қалаушы. Ол алғашқылардың бірі болып, сандарды әріптермен белгілеуді енгізіп, теңдеулер теориясын едәуір дамытқан. Теңдеу және оның түбірлерінің жалпы қасиеттерін формуламен жазып, математиканы қазіргі деңгейге жеткізіп, " алгебраның атасы " атанған.
Ф. Виет n-дәрежелі теңдеуді олардың берілген түбірлері арқылы құру әдісін көрсетті( Виет теоремасы). Виет п-дің шексіз көбейтінді түріндегі аналитикалық өрнегін алғаш рет тапты. Виет теоремасы және оған кері теорема теңдеуді шешпей-ақ, түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табуға және түбірлері белгілі болғанда, теңдеуді құруға мүмкіндік береді. Виет теоремасы орта мектеп математикасында кеңінен қолданылады. Сабақ жоспары Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға квадрат теңдеу коэффициенттері мен оның түбірлерінің арасындағы байланысты сипаттайтын Виет теоремасын, оған кері теореманы қарастырып, оларды есептер шығаруда қолдана білу бейімділігін қалыптастыру. Тәрбиелік: Оқушыларды тыңдай білуге, ұқыптылық пен жауапкершілікке және өзін- өзі бағалауға тәрбиелеу. Дамытушылық: Сабақ барысында оқушылардың пәнге қызығушылықтарын арттыру, ойлау қабілетін дамыту. Сабақтың түрі: жаңа сабақ. Сабақтың көрнекілігі: жаңа сабақ, қайталау сұрақтары, есептер жазылған плакаттар.
Сабақтың құрылымы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. 2. Қайталау сұрақтары. 3. Үй тапсырмасын тексеру. 4. Жаңа сабақ. 5. Жаңа сабақты бекіту. Есептер шығарту. 6. Үйге тапсырма беру. 7. Оқушыларды бағалау. 8. Сабақты қортындылау.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды үш топқа бөліп, топ басшыларын сайлаймын. Топ басшылары топ мүшелерінің және өзінің сабаққа қатысу барысын " бағалау " парағына бағалап отырады. А) Сынып тазалығы. ә) Оқушыларды түгендеу. Б) Олардың сабаққа дайындығын тексеру. ІІ. Қайталау сұрақтары. ах 2 + вх + с = 0 Д > 0 а � 0
І) в = 0, с = 0
ах 2 = 0 түбірі
х 1 = х 2 = 0
ІІ) в = 0, с � 0
ах 2 + с = 0
түбірі
Х 2 =- à
ñ
а > 0, с < 0 с > 0, а < 0
ІІІ) в � 0, с = 0 ах 2 + вх = 0
Түбірлері
х = 0
Х =- à
â
Д = 0
� â �
� � 1
� â �
� � 1
Д < 0 х =-
2 â � 4àñ
; 2à
â 2à
Түбірі болмайды
2 â � 4àñ;
В- жұп болғанда
Ах 2 +( 2к) х + с = 0
Түбірлерінің формуласы
õ
1, 2
� ê � � ê à
2
� àñ
85