Ïåäàãîãèêà
¹ 2 ( 10 ) 2016
Данная методическая работа представляет собой план проведения урока по математике для учеников средних классов . Работа будет полезна преподавателям математики и студентам педагогических ВУЗов .
This methodological work represents the lessons plan for mathematics for secondary-school students .
Аталған жұмыс математика пәнінен ортаңғы буын сыныптарына арналған сабақ жоспары болып табылады . Жұмыс математика пәні мұғалімдеріне және педагогикалық бағыттағы жоғары оқу орындарының студенттеріне арналады .
АГАНАСОВА ГАУХАР ЖУМАГАЛИОВНА
ШҚО Аягөз қаласы К . Бозтаев атындағы орта білім беретін мектептің математика мұғалімі
ЖАЛПЫ БІЛІМ БЕРЕТІН ОРТА МЕКТЕПТЕ МАТЕМАТИКА САБАҒЫНАН ӨТКІЗІЛЕТІН САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы : Төртбұрыштар тақырыбы бойынша қайталауға арналған есептер шығарту Сабақтың типі : Білімді қорытындылау , қайталау , жүйелеу . Сабақтың мақсаты :
Білім ділік : Төртбұыштар тақырыбында алған білімдерін еске түсіре отырып пысықтау , тереңдету , қорытындылау , жүйелеу , фигуралардың қөасиеттерін еске түсіре отырып ауданын табуға есептер шығаруда тиімді пайдалана білуге үйрету .
Дамытушылық : Есте сақтау , сызбаларды оқу қабілеттерін , есептің шарты бойынша сызбалар салу , Венн диаграммасы бойынша фигураларды салыстыру қабілеттерін дамыта отырып геометрия пәніне деген қызығушылықтарын ояту .
Тәрбиелік : Ұжыммен жұмыс істей алуға . өзін және өзгені тыңдай білуге және өз ойларын толық жеткізе білуге , топтағы өз орнын анықтай білуге , тапсырманы тиянақты орындауға , мәдениеттілікке , адамгершілікке , талғампаздыққа тәрбиелеу . Сабақтың түрі : топ арасындағы сайыс сабақ Сабақтың көрнекілігі : жеке тіліктер , интербелсенді тақта , бағалау парағы , маркерлер мен плакаттар Сабақ барысы : І Ұйымдастыру кезеңі : - Сәлеметсіңдер ме ! Бүгінгі сабақ ерекше болмақ . Өйткені бүгін бізге көптеген қонақтар келіп отыр . Біз " Төртбұрыштар " бойынша алған білімдеріңді тек пысықтап және тексеріп қана қоймаймыз , сонымен қатар шығармашылықпен жұмыс жасаймыз .
Бүгінгі сабағымызды ЭКСПО-2017 көрмесіне арнайық . Бұл көрме 2017 жылдың 10 шілдесінен бастап 10 қыркүйегіне дейін Қазақстанның елордасы Астана қаласында Халықаралық көрмелер бюросымен ( ХКБ ) ұйымдастыруымен өтеді . Болашақта осындай үлкен көрмелерге қатысушы болады деп сенемін . Елін сүйген әр адам елі үшін еңбек етеді . Бүгінгі жетістігіміз сол көрмеге қосқан үлесіміз болсын .
- Топқа бөлу : алдымен өз еріктерімен отырғызу , алған карточкаларындағы сұрақтардың жауаптарына байланысты : тіктөртбұрыш , параллелограмм , трапеция , ромб топтарына бөлінеді , топтың атын анықтайды ; Тіктөртбұрыш . Квадрат : 1 . Үш нүктесі бір түзудің бойынша жатпайтын төрт нүктеден және оларды өзара қосатын төрт кесіндіден тұратын жазықтықтың бөлігі 2 . Қабырғасы 8 см және 12 см болатын тіктөртбұрыштың ауданын табыңыз ? 3 . Барлық бұрыштары тік параллелограмм 4 . Ауданы 1,69мм 2 болатын квадраттың қабырғасын табыңыз ? 5 . Тіктөртбұрыштың периметрі 56 см , ал бір қабырғасы
келесісінен 6 есе ұзын . Тіктөртбұрыштың ауданын табыңыз Параллелограмм : 1 . Параллелограмның үш бұрышының қосындысы 2800 . Барлық бұрыштарын табыңдар . 2 . Қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болатын дөңес төртбұрыш 3 . Ауданы бір қабырғасымен оған түсірілген биіктіктің көбейтіндісіне тең
4 . Параллелограмның қабырғаларының ұзындықтары 24см және 38 см болса , периметрі қандай ? 5 . Параллелограмның бір қабырғасы 10 см , ал оған түсірілген биіктігі 6 см . Параллелограмның ауданын тап . Трапеция : 1 . Табандары параллель басқа екі қабырғасы әртүрлі болатын дөңес төртбұрыш 2 . Ауданы табандарының қосындысының жартысын биіктігіне көбейткенге тең 3 . Трапецияның биіктігі 16 см , ауданы 4 дм2 . Орта сызығының ұзындығын табыңдар
4 . Табандары 15 см және 19 см , ал биіктігі 18 см болатын трапецияның ауданын табыңдар . 5 . Трапецияның орта сызығы 7см , табандарының бірі екіншісінен 4см-ге артық . Биіктігі 6см . Ауданын тап Ромб 1 . Барлық қабырғалары тең параллелограмм 2 . Ромбының бір бұрышы 50 градусқа тең . Ромбының қалған бұрыштарын тап
3 . Қабырғасы 16 см , ал бұрыштарының біреуі 300 болатын ромбтың ауданын табыңдар , 4 . S = 1 / 2 d1 d2 5 . Диагоналдары өзара перпендикуляр және олар бұрыштарының биссекрисалары болып табылады . Топ басшысын аквариум әдісімен таңдайды ; бағалау парағын үлестіру / бағалау логотип арқылы болады .
Логотип күн сәулелерінің таралуын энергия көзі және энергия нышаны ретінде белгілейді .
Тегiс және әдемi формалары бар дөңгелек гүл жапырақшалары қозғалыс және энергияны суреттей отырып айналмалы түрде симметриялы орналастырған .
Сары және ашық-көгiлдiр түстер басым , олар кемпiрқосақтың түстерiн еске салады . Логотип жарқын , көркем және интерактивті формада жаңа энергияны білдіреді .
Қазір әр топ өз топтарының атына байланысты постер , кластер , немесе Венн диаграммаларын құру арқылы сол фигураның қасиеттерін ашып көрсетеді .
1 . Тіктөртбұрыш : Ромб пен Квадратқа Вен диаграммасын құрады 2 . Параллелограмм : Кластер жасайды 3 . Трапеция постер жасайды 4 . Ромб постер жасайды
35