EU-INSTITUCIJE | Page 69

POLITIČKE INSTITUCIJE
nog kršenja komunitarnog prava i u slučaju da komunitarne službe nekorektno vrše prava i obaveze . Svojevremeno je konstituisanje privremenih parlamentarnih komiteta koji se bave ovim pitanjima bilo regulisano Poslovnikom o radu Parlamenta , a nakon Mastrihtskih amandmana to je dio ustavnog teksta – čl . 193 , s tim da su konkretnije odredbe o njihovom radu predmet međuinstitucionalnog dogovora . 115 Ovo podrazumijeva pravo predsjednika Parlamenta da od Komisije traži sve neophodne informacije u cilju ostvarivanja njegove nadzorne funkcije , s čim u vezi je postupak utvrđen Okvirnim sporazumom ovih institucija iz jula 2000 , 116 a čiji dijelovi figuriraju kao aneksi Poslovnika o radu Parlamenta . 117
Podsjećajući na kolektivnu ostavku tzv . Santerove komisije , treba konstatovati da je Parlament , ojačan ovim slučajem , insistirao na posebnom sporazumu sa Komisijom , uključujući i odredbe o sankcionisanju gubitka povjerenja pojedinog člana Komisije , što je rezultiralo zaključenjem već pominjanog Okvirnog sporazuma ove dvije institucije iz jula 2000 . godine . 118
Konačno , značajan aspekt odnosa Parlamenta i Komisije vezan je za zakonodavni proces , o čemu se detaljnije govori kasnije . Na ovom mjestu je dovoljno pomenuti da je ovaj odnos generalno regulisan posebnim Sporazumom ovih institucija iz 2005 .
3.2.2.6 . Parlament – Evropska centralna banka
U vezi sa položajem Evropske centralne banke ( ECB ), treba konstatovati da ona godišnji izvještaj o radu i monetarnoj politici podnosi ne samo Savjetu i Komisiji već i Evropskm parlamentu , koji tim povodom može voditi generalnu debatu – čl . 113 ( 3 )( 1 ), ex čl . 109b ( 3 )( 1 ). Istovremeno , Parlament 119 može zahtijevati od predsjednika Evropske centralne banke i članova Izvršnog odbora da izlože svoje stavove o određenom pitanju , s tim da ovi to mogu činiti i na vlastitu inicijativu – čl . 113 ( 3 )( 2 ).
Takođe , Evropski parlament treba konsultovati i pri postavljanju članova Izvršnog odbora ECB , kao i direktora OLAF-a ( European Anti-Fraud Office ).
115
Inače , istražni komitet se uspostavlja na prijedlog ¼ poslanika EP , s tim da njegovo konstituisanje nije moguće povodom činjenica o kojima se vodi postupak pred sudom – čl 226 , ex čl . 193 ( 1 ).
116
OJ C 121 / 122 / 01 . Grupa članova EP je pred Evropskim sudom tražila poništenje ovog Sporazuma , uključujući i zahtjeve za izdavanje privremene mjere , da bi Sud prve instance konačno ( ponovljeni ) zahtjev za ovakvu mjeru obacio kao nedopušten – Slučaj T-236 / 00 R II ( 2001 ) ECR II-2943 – Steuner I .
117
Uobičajeno je naglasiti da ovo ne isključuje niti ograničava pravo članova Parlamenta da se sa pitanjima pojedinačno obraćaju Komisiji . U tom smislu i Sud prve instance u slučaju Stauner , paras 59 – 62 .
118
OJ C 121 / 122 / 01 .
119
Ali ne i njegovi članovi pojedinačno .
67