EU-INSTITUCIJE | Page 201

USVAJANJE AKATA
Konkretnije , 592 povodom zajedničke vanjske i bezbjednosne politike Evropski savjet definiše principe i generalne smjernice i , postupajući po prijedlogu Savjeta ministara , odlučuje o zajedničkoj strategiji – čl . 13 ( 1 ) i ( 2 ), EU .
Savjet ministara operacionalizira ove okvirne akte , a to znači da usvaja združene / zajedničke akcije , zajedničke stavove , donosi neophodne odluke – čl . 13 ( 3 ), EU , i zaključuje međunarodne bilateralne i multilateralne sporazume , uključujući i one sa međunarodnim organizacijama , u oblasti vanjske politike i bezbjednosti – čl . 24 , EU .
1.1 . Predlaganje
Uloga Komisije u ovom segmentu je značajno reducirana – kao što je na više mjesta isticano , ovo je još uvijek primarno prostor međudržavne saradnje , a ne nadnacionalnog organizovanja i djelovanja .
Tako , ovdje Komisija nema ekskluzivno pravo predlaganja i , kao ne manje važno , pravo povlačenja prijedloga akta . No , Komisija uvijek ima mogućnost da insistira na stavu da određeno pitanje spada pod okrilje Ugovora o Evropskoj zajednici , a to znači da države članice ne mogu ignorisati odredbe čl . 10 , uključujući i obavezu da se uzdrže od djelovanja kojim opstruiraju uspješno ostvarivanje ciljeva Zajednice . 593
Nadalje , ovdje ne postoji mogućnost delegiranja ovlaštenja Komisiji , kakvu poznaje komunitarni režim . Takođe , premda je u skladu sa postmastrihtskim organizacionim promjenama , tj . promocijom političke “ saradnje ” 594 u “ zajedničku ” politiku , i uloga Komisije dobila na značaju , ona je kasnije ograničena etabliranjem generalnog sekretara Savjeta i Visokog predstavnika za vanjsku i bezbjednosnu politiku u smislu Amsterdamskih amandmana na Ugovor o Evropskoj uniji .
U svakom slučaju , kako je to konstatovano u čl . 27 , EU , Komisija “ punopravno učestvuje ” u radu u okviru zajedničke vanjske i bezbjednosne politike . U skladu s tim , Komisija , odnosno njen predstavnik , po pravilu , prisustvuje radu Savjeta , Corepera i Komiteta za političko-bezbjednosna pitanja ( PSC ), koji u ovoj šemi djeluje kao savjetodavno tijelo – čl . 25 , EU . 595 Nakon Ugovora iz Nice , ovdje je na sceni i Visoki predstavnik , a u pitanjima vojnog karaktera djelovanje Savjeta i Političko-bezbjednosnog komiteta priprema Komiteta za vojna pitanja ( Military Commity ). 596
592
Uz ostale , vidi i Mathijsen , 1999 ., str . 492 – 497 .
593
Uz ostale , vidi Lenaerts i dr ., 1999 ., str . 479 , napomena 6 .
594
Evropska politička saradnja ( EPS ).
595
Komitet kontinuirano prati međunarodnu situaciju i s njom vezan položaj Unije .
596
Čine ga nadležni nacionalni rukovodioci u oblasti odbrane . Rad Vojnog komiteta podržava
posebna Vojna služba ( Military Staff – EUMS ), koja je dio Generalnog sekretarijata Savjeta .
199