EU-INSTITUCIJE | Page 186

POLITIČKE INSTITUCIJE I TIJELA
oblikovanju je Parlament , bez sumnje , učestvovao , osobito “ potežući kartu ” poštivanja ljudskih prava ili prijeteći njom ( npr . slučaj Turske ). 555
Ako bi se vratili terminologiji korištenoj u prikazu već pomenutih postupaka , ovdje se u Parlamentu sve dešava u okviru tzv . prvog čitanja , odnosno u okviru prve faze postupka , s tim da nema prostora za predlaganje amandmana . Utoliko , gledano iz ugla položaja Parlamenta , ovaj postupak mu daje de facto pravo veta .
Određenu mjeru elastičnosti ovim povodom unosi Poslovnik o radu Evropskog parlamenta , nudeći mogućnost iznalaženja kompromisnog rješenja prije nego što Parlament pristupi izjašnjavanju . Naime , ukoliko nadležni parlamentarni odbor preporuči određene dopune ili izmjene u predmetnom aktu i ako se za njih izjasni većina članova Parlamenta ( inače , potrebna u konkretnom postupku davanja saglasnosti ), predsjednik Parlamenta predlaže Savjetu sazivanje komiteta za usaglašavanje ( conciliation committee ). Ukoliko Savjet prihvati ovaj prijedlog , tada će se pred Parlamentom naći tekst usaglašen u ovom komitetu . Dakle , Savjet ne mora prihvatiti ovaj prijedlog , budući da ga na to ne obavezuje Ugovor , ali za to će se odlučiti uvijek kada ocijeni da će neprihvatanje traženja kompromisa voditi odbijanju Parlamenta da dâ saglasnost na originalni prijedlog akta .
5 . Uloga nacionalnih parlamenata
Uz ono što je već pominjano povodom naglašenije uloge nacionalnih parlamenata na komunitarnoj sceni , osobito u postamsterdamskom periodu , u kontekstu zakonodavne djelatnosti treba podsjetiti na sljedećih nekoliko momenata .
Protokol 556 o ulozi nacionalnih parlamenata u EU , između ostalog , statuira obavezu dostavljanja prijedloga zakonskih akta , koje definiše Savjet u skladu sa čl . 207 ( 3 ), ex čl . 151 ( 3 ), vladama država članica , u roku koji je dovoljan da ih ove dostave svojim parlamentima .
Ako su u pitanju akti koji se donose u skladu sa odredbama Naslova VI Ugovora o EU ( unutrašnji poslovi i pravosuđe ), treba osigurati najmanje šest sedmica između dostavljanja prijedloga Parlamentu i Savjetu i momenta njegovog stavljanja na dnevni red Savjeta u cilju konačnog usvajanja , a u skladu sa čl . 251 i čl . 252 Ugovora o EZ ( postupak saradnje i postupak saodlučivanja ) – tačka 3 , Protokol .
555
Nugent , 1999 ., str . 374 .
556
Protokol 9 , priključen Osnivačkim ugovorima ( EU , EZ , EZUČ , Euroatom ).
184