EU-INSTITUCIJE | Page 111

POLITIČKE INSTITUCIJE
6.1 . Predsjednik
Za razliku od postojećeg sistema , u kojem funkciju predsjedavajućeg obavlja šef ili predsjednik vlade države koja obnaša šestomjesečni mandat predsjedavajućeg Evropske unije , postlisabonsko rješenje uvodi funkciju predsjednika Evropskog savjeta . 274
U skladu s tim , Evropski savjet čine šefovi država i vlada , predsjednik Komisije i ( novouspostavljeni ) predsjednik Evropskog savjeta – čl . 15 ( 2 ), EUL .
Predsjednika , sa dvoipogodišnjim , jednom obnovljivim mandatom , bira Evropski savjet . O tome Evropski savjet odlučuje kvalifikovanom većinom , dakle , u skladu sa sistemom koji se , inače , koristi u radu Savjeta ministara , s tim da treba podsjetiti da u glasanju ne učestvuju predsjedavajući 275 Savjeta i predsjednik Komisije .
Uz rukovođenje radom Evropskog savjeta , u saradnji sa predsjednikom Komisije i Visokim predstavnikom , predsjednik se stara o pripremi i kontinuitetu rada ove institucije – čl . 15 ( b ), radi na postizanju konsenzusa u okviru nje i parlamentu podnosi izvještaj po okončanju svakog zasjedanja Evropskog savjeta . Uz to , u Ugovorom određenom okviru djelovanja , predsjednik predstavlja EU na međunarodnoj sceni – čl . 15 ( 6 ), EUL .
Funkcija predsjednika Evropskog savjeta isključuje obavljanje bilo koje političke funkcije na nacionalnom nivou .
274
Rješenje preuzeto iz Ustava . U radu Konvencije zagovarana je i potreba uspostavljanja funkcije predsjednika EU , dakle , funkcije koja bi objedinjavala funkciju predsjednika Evropskog savjeta i predsjedavajućeg Savjeta ministara .
275
Craig , 2008 ., str . 151 , i za predsjedavajućeg Savjeta koristi izraz “ predsjednik ”, što nije najsretnije rješenje .
109