EU-INSTITUCIJE | Page 109

POLITIČKE INSTITUCIJE
Drugi oblik su neformalni sastanci Evropskog savjeta , sazvani povodom određenog , po pravilu spornog , pitanja . Tim zasjedanjima , opet , po pravilu , ne prisustvuju svi koji , inače , učestvuju u radu ovog tijela , na primjer , ministri vanjskih poslova , a zasjedanja se ne završavaju saopštenjem predsjedništva ili deklaracijom . Primjer ovakvog okupljanja je sastanak šefova država i vlada održan u drugoj polovini 2005 ., a posvećen pitanju “ budućnosti Evrope ”.
Kao treći oblik moguće je navesti vanredne i hitne sastanke Evropskog savjeta . Ovdje se zasjedanje organizuje u najkraće mogućem roku , a uslovljeno je nekim vanrednim događajem i završava se zajedničkim saopštenjem . Primjer ovakvog okupljanja šefova država i vlada je Evropski savjet upriličen u jesen 1989 . povodom obilježavanja sloma istočnoevropskih socijalističkih režima , odnosno povodom pada Berlinskog zida . Isto vrijedi i za Evropski savjet održan u februaru 2003 . povodom agresije u Iraku .
Konačno , šefovi država i vlada se okupljaju i povodom izmjena i dopuna Osnivačkih ugovora , kao najviši nivo Međuvladine konferencije koja se saziva u tu svrhu .
Ličnosti ili funkcioneri koje čine Evropski savjet se sastaju i u još dvije formacije , za koje bi se doduše moglo reći da predstavljaju i zasebna tijela , odnosno institucije u širem smislu . U prvom slučaju je riječ o Evropskoj konferenciji , koja od marta 1989 . periodično okuplja šefove država i vlada država članica , država kandidata i Švajcarske , a za predmet ima , kako se uobičajeno kaže , pitanja od zajedničkog interesa . Ilustracija može biti Evropska konferencija održana 7 . decembra 2001 .
Okupljanja šefova država i vlada je moguće predstaviti i na drugačiji način . Tako , imajući u vidu odredbe Ugovora o EU i Ugovora o EZ , kao i već pomenuto u prikazu rada Savjeta , “ formacije ” u kojima se okupljaju šefovi država i vlada je moguće predstaviti i na sljedeći način .
• Evropski savjet kao tijelo Unije – navedno u čl . 41 ( 1 ), i zaduženo da formuliše generalni pravac razvoja Unije i utvrđuje principe i opšte smjernice u oblasti zajedničke vanjske i bezbjednosne politike , uključujući i pitanja odbrane , ali i tijelo koje je u cilju realizacije ovih zadataka usvojilo i posebna Pravila o organizaciji postupka ;
• Evropski savjet kao tijelo Zajednice – “ pod svojim imenom ” navedeno u nekoliko odredbi Ugovora o EZ , kao što su čl . 11 ( 2 ), povodom pojačane saradnje , čl . 99 ( 2 ), povodom formulisanja širokih ekonomsko-političkih smjernica , čl . 113 ( 3 ), povodom godišnjeg izvještaja ECB , i čl . 128 ( 1 ) i / 5 ), povodom politike zapošljavanja ;
• Savjet kojeg čine šefovi država i vlada ( bez predsjednika Komisije ), kao tijelo Unije i Zajednice . U kontekstu Ugovora o EU ovaj “ specijalni ” Savjet
107