9
1. Проследяване на процеса на покупка – поставяме се на мястото на купувача и започваме да си представяме всяка стъпка, която той изминава - от нуждата от продукта до закупуването му.
2. Извличане на положителното – търсим полезното и намираме начини как да го вкараме в нашата ситуация
3. Откриване на условия – това са условията(заобикаляща среда, хора, място, време, случай), при които стимулът има смисъл.
След като направим оценката, осъществяваме връзка. Ако има такава, това значи, че латералния маркетингов процес е изпълнен. В пазарното ниво латералният маркетинг може да се прилага спрямо нуждата, целевата група, времето, мястото, ситуацията или преживяването. При продуктовото ниво това се случва спрямо даден елемент на продукта: самия продукт или услуга, опаковка, атрибути на марката, използване или покупка. При нивото на маркетинг микса можем да прилагаме формули в ценообразуването, дистрибуцията или комуникацията от други категории. Резултатите могат да доведат до същия продукт, но с нова полезност, нов продукт с нова полезност или нов продукт със същата полезност.
Книгата е интересна и завладяваща. Чрез многобройните примери, читателят се въвлича в конкретните ситуации и осъзнава нуждата от използването на латералния маркетинг. За по-точното анализиране на книгата за целта на този дневник, я прочетох втори път. Мога да кажа, че при втория прочит открих неща и факти, на които не бях обърнала внимание първоначално. Бих препоръчала тази книга на всеки, който иска да се научи да мисли нестандартно и да използва успешни техники, независимо дали това е свързано с маркетинг или някоя друга област.