8
На пръв поглед цялата тази теория може да звучи сложна и трудна за прилагане, но в книгата всяка една стъпка е описана изключително подробно, придружена с десетки примери. Именно примерите са тези, които ми помогнаха да разбера смисъла на латералния маркетинг и лесно да го запомня. Това беше едно от нещата, които много ми харесаха в нея. Всяко едно предложение се онагледява с реална ситуация и това прави четенето лесно и приятно. Харесва ми, че примерите, които се използват, се доразвиват и така виждаме как от зародиша на една идея, се стига до крайния резултат. В някои от случаите това са продукти или услуги, които днес съществуват, а други още не. Интересно ми беше предложението за разрив на продуктовото ниво на компютрите. Авторите се питат какво ли би се получило ако решат да изместят клавиатурата, монитора, процесора. Когато книгата е била написана, таблетите все още не са съществували, но днес те вече са факт. Когато навлязоха на пазара, настъпи нова тенденция и представата за компютрите тотално се промени. Днес под компютър голяма част от хората сигурно разбират лаптоп или таблет.
Посочва се и като пример за изместване на продуктово ниво чрез елиминиране: „лаптоп без екран” – тук се сещам за холограмите. Това е поредното доказателство, че тази стратегия работи и е печеливша.
Последната стъпка от латералния маркетингов процес е осъществяването на връзка. За да не бъде безсмислено изместването на даден фокус и целия мисловен процес, свързан с него, трябва да се извлече само полезното от получения разрив. Стимулирането за осъществяване на латерално изместване е последвано от логично мислене. След като вече имаме идея, търсим логичен начин, по който тя може да се осъществи. Намирането на полезното от целия този процес е намирането на стойност, а за целта трябва да направим оценка.. Филип Котлър и Фернандо Триас де Бес предлагат три техники за оценяване: