Dnevnikyt na edin reklamist I Онлайн издание | Page 11

ИМИДЖА

Идеята за имиджа се повтаря непрекъснато във филма. Виждаме я и в образа на Три, която копира имиджа на Сикс. Какво ни подсказва това? Нима в реалния живот не се опитваме да подражаваме на някого, дори и подсъзнателно? Малките момиченца искат да бъдат като принцесите от приказките, а момчетата като супергероите – това са техните кумири. Тийнейджърите подражават на известни певци или актьори. Разбира се, не до такава степен, както е показана във филма, но предполагам това е направено с цел да представи ситуацията по комичен начин и да се замислим, че всъщност е по-добре ако не се опитваме да имитираме някого, а показваме себе си и нашите отличителни черти.

Повратният момент

настъпва, когато новините гръмват от неприятната новина, че момче е загинало, опитвайки показаното в рекламата на Fukk и да разбие машина за напитки, за да си вземе въпросния продукт. Това ме накара да се замисля толкова ли е важно това, което продаваме, че да манипулираме до такава степен хората? Все пак на първо място е човечността, нали? Не трябва да забравяме, че макар и главната цел на рекламата е да продава, тя носи отговорност, защото може да има и по-тежки последствия. Човешкият живот е по-важен от нашия продукт. Подразних се от факта, че смъртта на момчето се оказа измамен трик. Не мисля, че това е нещо, с което хората трябва да си играят и да вдигат шум около него само с цел привличане на повече аудитория или сриване на имидж. Човешкият живот не е ПР средство и силно се надявам, че подобни неща не се случват в истинския живот… в противен случай смятам, че това би било жестоко и недопустимо.

Маркетинга и изкуството

По стечение на обстоятелствата двамата започват съвместна работа по Fukk. Тук се обръща внимание как ако идеята е добра и нестандартна, тя има шанс да донесе печалба. Още един леко комичен момент е този, в който Скат осъзнава, че е пропуснал да патентова името и то вече е заето от неговия съквартирант. Грешка, която ни показва какво не трябва да правим и да не забравяме да пазим идеите си, за да не бъдат откраднати. Идеята му се продава за милиони, само че не той печели от това. След известни обрати Скат и Сикс отново се събират да работят заедно. Интересно е представянето на разликата между маркетинга и изкуството: „Маркетингът започва с незадоволените нужди на пазара и определя как да ги запълни. Изкуството, от друга страна, започва с идеята. А идеята, как да го продадем идва по-късно, ако въобще дойде. По такъв начин (чрез изкуството) се правят по-добрите неща, но дълго време нямат пазар. По този начин (чрез маркетинг) се печелят повече пари, но в някои случаи идеите не струват. Защото не можеш да ги принудиш да дойдат, когато ти трябват. Тях просто ги има. Или ги няма“. Не бих могла да дам по-добре определение.

11