De mic învăț să mă feresc de rele proiecte didactice ISBN Proiecte didactice- De mic invat ISBN | Page 29

Proiect de activitate „PERMISUL DE BUN PIETON” KIRALY ANAMARIA, GRADINITA CU P.P. UNIVERSUL COPIILOR SCENARIU DIDACTIC Grădinița cu Program Prelungit ,,Universul copiilor’’, Cluj-Napoca Tema anuală de studiu: ,,Cine și cum planifică/organizează o activitate?” Tema proiectului: ”Cu ce călătorim?” Tema săptămânii: ”Mijloace de transport terestre” Tema activității: ”Obținerea permisului de pieton” Tipul activității: mixt Categorii de activități de învățare: DOS1+DPM Forma de realizare: activitate integrată Scopul activității: verificarea deprinderii de a respecta și aplica în mod corect regulile de circulație, prezentând o conduită preventivă precum și consolidarea deprinderilor motrice însușite anterior. Obiective operaționale: - să denumească indicatoarele rutiere, verbalizând semnificația acestora; - să traverseze „strada”, respectând regulile de circulație; - să execute corect exercițiile motrice de bază, utilizând diferite variante de mers: în șir, în pereche și pentru ocolirea obstacolelor; - să respecte regulile jocului de mișcare, prezentând interes pentru joc. Strategii didactice: Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, observația, demonstrația, Turul galeriei, Brainstormingul, Mâna oarbă, exercițiul, problematizarea, jocul. Mijloace didactice: imagini sugestive din povestirea ”Greșeala Cumințicăi” de Viniciu Gafița, tablă magnetică, carte cu ghicitori, indicatoare rutiere, semafoare, mașinuțe, trenulețe, calculator, buline roșii și verzi, recompense – permise de pieton, biciclete. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe. I. Moment organizatoric În vederea desfășurării activității în condiții optime, mobilierul este aranjat corespunzător modului de concepere al activității și se asigură o atmosferă de lucru adecvată. 29