ARTEIST january 2014 | Page 8

Društvo

8

Rezultati ispitivanja na štakorima sigurni su u samo 37 posto kod identifikacije uzroka raka na ljudima. Čak bi i bacanje novčića bilo preciznije. Prema jednom istraživanju u Njemačkoj, uzrok 88 posto mrtvorođene djece su kemijski proizvodi koji su uspješno prošli ispitivanje na životinjama.

No, kad bi testiranje na životinjama i pomagalo, bi li bilo moralno ispravno navijati za laboratorije?

- Zlo se nikad ne može opravdati nečijom dobrobiti. Kad si se moglo tako, onda bismo mogli opravdati i nasilne vivisekcije rađene na Židovima u konc-logorima, gdje su i nacisti govorili da je to u službi znanosti, u službi boljitka ljudi. To je taj isti argument koji ne smijemo prihvatiti, zaključuje Luka Oman.

Na kontroverzu u Italiji nadovezala se i ona koju je jednim online druženjem s obožavateljima prošli vikend proizveo nekadašnji pjevač The Smithsa, Morrissey. On je Adornove i Singerove teze s početka ovog teksta još proširio: napisao je da je jedenje mesa zločin u rangu pedofilije, silovanja i ubojstva.

„Ne vidim nikakvu razliku između jedenja mesa i pedofilije“, napisao je u odgovoru na jedno od pitanja što su mu ga na stranici True To You postavili obožavatelji.

Morrisey, vegetarijanac i aktivist za prava životinja, već dugo ima pik na televizijskog „golog kuhara“, Jamieya Olivera, koji rado kuha mesne specijalitete. Dao mu je i nadimak: Jamie Užasni.

„Ako je taj uvjeren da je mlado meso ukusno, zašto ne metne jedno od svoje djece u mikrovanu? Okus bi bio isti kao i onaj kuhanog janjeta.“ Slično je reagirao i na pojavljivanje pjevačice Cille Black u emisiji u kojoj je govorila o pripremi janjetine za večeru. „Budući da je janjetina zapravo beba, pitam se kakav je to um u Cille Black da ju je uspio uvjeriti da je u redu jesti bebu.“

Zanimljivo je da i Morrissey koristi nacistički progon Židova za usoredbu ne-etičnosti klaonica, baš kao i Adorno, Singer i Oman.

- Onaj tko podržava klaonice, podržavao bi i Auschwitz. Nema razlike. Tko se s ovim ne slaže, zacijelo nikad nije ušao u klaonicu, napisao je i poručio svima da u tražilicu YouTubea upišu „The Video the Meat Industry Doesn’t Want You To See“, naziv filma koji bi industrija mesa najradije uklonila.

- Ako vas taj film ne natjera da postanete vegetarijanci, vjerojatno ste napravljeni od granita, rekao je.

Slično je jednom, na pitomiji način, rekao i Sir Paul McCartney: „Kad bi klaonice imale staklene zidove, svi bismo bili vegetarijanci.“

U komentarima koji su nakon Morrisseyeva istupa buknuli po internetu, mišljenja su se opet podijelila, kao i nakon Caterinine poruke na Facebooku. Mesožderi su se razgoropadili – napadali su ga onakvom žestinom kakvom su talijanski virtualni prijatelji životinja napadali Caterine; njegove su ih prozivke osobno pogodile.

Melanie Joy, poznata američka psihologinja i sociologinja, nudi ovakvo objašnjenje za ljutnju ljudi prozvanih za jedenje mesa.

- Najdjelotvorniji način da se iskrivi stvarnost jest da se stvarnost porekne. Ako sami sebi govorimo da problem ne postoji, ne moramo se brinuti o tome što poduzeti u vezi njega. A najdjelotvorniji način da se stvarnost porekne, jest da je se učini nevidljivom.

Maja Hrgović