Dobar uvid u njih može se steći, na primjer, čitanjem anonimnih komentara ispod članaka na Internetu: u tu javnu, a anonimnu pljuvačnicu svatko će samozadovoljno ubaciti hračak goropadnog cinizma, zapanjujuće mržnje, ozbiljne klevete - zato jer to može. Izreći svoj stav ili hir, oblikovan neznanjem, malicioznošću i predrasudama, a biti istovremeno zaštićen anonimnošću - to je raj 21. stoljeća za sve kojima je obećano da će doživjeti svojih pet minuta slave.
Na društvenim mrežama, koje zavode slatkim obećanjima o slavi anonimaca i potiču na samoizražavanje pod svaku cijenu (počevši od upita-smjernica na Facebooku o tome „kako se sad osjećaš?“ i „što ti je na pameti?“), pod krinkom demokracije protura se čudovišna količina problematičnih stavova. I to je eufemizam. Osim masturbativnog „samoizražavanja“ koji u premoćnoj većini slučajeva ne služi ničemu doli vježbanju narcisoidnosti, društvene mreže - a osobito Facebook, velika internetska svaštara - nude i slave raskošan popis nuspojava demokracije: to je mjesto na kojemu, zaštićeni virtualnošću, možete vrlo stvarno uništiti živote, vršiti vrlo stvarno nasilje nad manjinama, nad konkretnim ljudima. U svijetu opresivnog patrijarhata koji je u mnogim dijelovima svijeta postojan kano klisurina, ne iznenađuje previše što nasilje na društvenim mrežama ima rodni predznak i što su njegove žrtve tako često žene.
Ma koliko pomno birali prijatelje na Facebooku i okružili se ljudima za koje vjerujete da su vam slični, nećete se moći zaštititi od toga da dođete u doticaj s mizoginim sadržajem koji je netko od „prijatelja prijatelja“ oduševljeno podijelio na svome zidu: fotografiju premlaćene žene gurnute niz stepenice, preko koje stoji natpis „drugi put nemoj zatrudnjeti, kujo“; stranicu „Silovati bivšu curu iz obijesti“ ili pak neku od hrvatskih inačica, kakvih također ne manjka: „Najveće kurve iz Županje“ ili „Najružnije cure iz Splita“ vrijedno stvaraju ogavnu datoteku stvarnih djevojaka kojima - da se ponovo poslužim eufemizmom - lijepe ružne etikete.
Svega tu ima: kleveta i uvreda, verbalnog iživljavanja i poziva na silovanje. Ovo potonje obično je „zaštićeno“ humorom. Kao, ako ti smeta fotografija pretučene djevojke koja je gurnuta niz stepenice uz natpis „Drugi put nemoj zatrudnjeti, kujo“, onda nemaš smisla za humor. Jer je to jako smiješno.
Najgore je od svega što i Facebook ima isti smisao za „humor“ kao autori i fanovi ovih tužnih sadržaja. Prije nekoliko mjeseci, internetska aktivistkinja iz Beograda, poznata pod nadimkom Sajber Vanderlast (poznata je kao najagilnija zagovarateljica istrebljenja internetskog rodnog nasilja na Balkanu, a vjerojatno i šire) pobrojala je desetak problematičnih stranica, ili pojedinačnih fotografija, koje izravno pozivaju na silovanje i premlaćivanje žena.
Demokracija dolazi s nuspojavama; njihov je popis dugačak.
Kako izgleda kuja koja nije znala ušutjeti
Društvo
16