Profesorica Sveučilišta u Beogradu, Dubravka Stojanović, međutim, tvrdi da se povijest Prvog svjetskog rata tumači „u kontekstu nacionalističkog mita i tumačenja vlastite nacije kao one koja se žrtvovala“.
Princip je zlouporabljen kao sredstvo za promociju vladajuće ideologije, kaže Stojanović.
"Toga više nema, ali se piše da je on bio srpski nacionalista, iako je on sam za sebe rekao da je jugoslavenski nacionalista", zaključuje profesorica Stojanović.
Hrvatska krivi srpski ekspanzionizam
U školama u Hrvatskoj se, međutim, uči kako je Srbija kriva za izbijanje rata, zbog želje da proširi svoju teritoriju i podržavanjem teroriste. Udžbenici povijesti u Hrvatskoj tvrde da je Srbija među odgovornima za izbijanje Prvog svjetskog rata.
Dok potvrđuje da je Austro-Ugarska željela osigurati kontrolu nad jugoistočnom Europom, udžbenik povijesti za četvrti razred gimnazije kaže da je Srbija „težila proširenju svojeg teritorija na područja koja su do Balkanskih ratova bila pod osmanlijskom vlašću, a nije se mirila ni s austrougarskom aneksijom Bosne i Hercegovine prema kojoj je iskazivala teritorijalne pretenzije“.
Mlada Bosna je opisana kao grupa koja je sprovodila "nelegalne terorističke akcije“ i koja je željela da Srbija preuzme kontrolu nad Bosnom i Hercegovinom kako bi stvorila "Veliku Srbiju“.
"U Srbiji je 1911. osnovana tajna organizacija pod nazivom Ujedinjenje ili smrt (poznata i pod nazivom Crna ruka) koja je za ostvarenje velikosrpskih ciljeva predviđala i terorističko djelovanje“, navodi se u udžbeniku.
"U ustavu te organizacije se kao cilj se navodi 'ujedinjenje Srba'“, stoji u udžbeniku.
Povjesničar Martin Previšić tvrdi da se tema o planu stvaranja "Velike Srbije“ provlači kroz hrvatske udžbenike, počevši od 19. stoljeća, pa kroz oba svjetska rata, sve do povijesti nekadašnje Jugoslavije.
"Ta linija također vodi do 1991. godine i 'Domovinskog rata'“, rekao je on.
Pojedini roditelji upitani u centru Zagreba, međutim, nisu uvjerenja da je Srbija odgovorna.
"Ideja o oslobođenju od Austro-Ugarske je bila legitimna, iako je i dalje teško promatrati Gavrila Principa kao heroja“, rekla je Draženka Kosić.
Kosovo ostaje neutralno usprkos ratu 1999. godine
Roditelji u Prištini, međutim, koji imaju živa sjećanja o nasilnoj represiji Beograda nad kosovskim Albancima, ističu da je srpska agresija definitivno uzrok izbijanja Prvog svjetskog rata.
"Cijeli svijet je patio zbog Srbije“, kaže jedan od stanovnika Prištine, Ajvaz Abazi. „Srbija je povrijedila mnoge ljude, pa tako i one s Kosova. Prirodno je da oni pridaju veliki značaj vlastitim zločincima [kao što je Princip]“, kaže Dževdet Hodža.
Obljetnica
15