Afisha.it press.afisha.it Весна 2017 | Page 29

Заха Хадід, критики називають деконструктивізмом- примхливі біоморфні форми, схожі на бактерію під мікроскопом і на інтер ' єри зйомок фантастичного фільму.
В кінці березня 2016 року Хадід померла від серцевого нападу та по собі залишила велику спадщину проектів: пожежна станція Vitra у Вайле-на-Рейні, Serpentine Sackler Gallery і Центр водних видів спорту Олімпіади 2012 у Лондоні, будівля Опери в Гуанчжоу, Центр сучасного мистецтва Розенталя в Цинциннаті, Культурний центр Гейдара Алієва в Баку та, звісно, The MAXXI( Національний музей мистецтв XXI
MAXXI- це перший національний італійський музей присвячений сучасному мистецтву, відкрився в Римі в травні 2010 року. Задуманий як культурне містечко, організовує і приймає виставки мистецтва і архітектури, проекти в сфері дизайну, фотографії, моди, кінофестивалі, а також постановки театру і танцю. На площі в 27 тис. м 2, з великою відкритою площею в центрі, розміщує в собі залаудиторію, дослідний центр з бібліотекою і архівом, книжковий магазин, кафе, а також барресторан. Колекції MAXXI виставляються по черзі з тимчасовими виставками, в той час, як інсталяції Аніш Капур, Сол Левіт, Мауріціо Мокетті можна побачити завжди.
століття) в Римі. зей складається з двох підрозділів, « MAXXI Art » і

Му

« MAXXI Architecture », які повинні збирати, зберігати, вивчати і популяризувати актуальні напрямки в образотворчому мистецтві і архітектурі. Уже зараз в його надбанні знаходиться понад 300 робіт сучасних художників( включаючи, майстрів XX століття, таких, як Енді Уорхол), а також архіви Карло Скарпа, Альдо Россі, П ' єрлуїджі Нерви, проекти Тойо Іто і Джанкарло ді Карло та велику кількість архітектурної фотографії.

Як проїхати: автобус № 53, 217,

280, 910. Метро A, зупинка Flaminio + трамвай № 2 Постійні колекції музею( Галерея 4) відкриті безкоштовно з вівторка по п ' ятницю( за винятком святкових днів) і кожної першої неділі місяця. Тож, чудова нагода провести час з користю та задоволенням!
Особлива « Точка зору »
Перша українка, скульптуру якої встановлено в Італії, Лілія Мочула, знайшла свій підхід до взаємодії з глядачем.

Ко жен раз, коли опиняєшся в новому місті, озброївшись фотоапаратом, вирушаєш на пошуки місцевих пам ' яток. В їх число найчастіше входять різні монументи, які корінному населенню вже стали байдужі, а у туристів вистачає інтересу лише на кілька фотографій. Подібні споруди, безумовно, важливі для вигляду міста, але вони повинні відповідати духу часу і притягувати увагу оточуючих.

Інтерактивні скульптури- це нове слово в мистецтві, яке змінило

« ставлення до об ' єктів культури.

Якщо мріяти і вперто йти до своєї мети, то все вдасться »,- принцип Лілі, який допоміг їй досягти успіху в чужій країні.
Свою інтерактивну скульптуру презентувала українка, Ліля Мочула, студентка римської академії мистецтв, переможниця міжнародного конкурсу зі скульптури від фундації Пеано.
На конкурсі Лілія представила макет скульптури із назвою « Точка зору ». За перше місце отримала грошову премію та можливість реалізувати проект у натуральну величину, а це два метри висоти, три – довжини

« та 70 см ширини.

Відчуваю, що це гарний початок та зупинятися на досягнутому не буду, треба ставити нові цілі. Від людей, що прийшли на презентацію чула лише схвальні відгуки, а діти не могли дочекатися відкриття, щоб почати там бавитись. Доводилось постійно поправляти тканину, якою скульптура була накрита до відкриття »,- ділиться враженнями Ліля.
Інтерактивність скульптури полягає у зв ' язку з глядачем. « Точка зору » це блок каменю з отворами, що символізують вікна у будинку: відкриті, закриті, напівзакриті шторами. Люди, що дивляться крізь ці віконечка на міський пейзаж бачать різні кусочки загальної картинки, тобто мають свою точку зору. Та чи можна отримати розуміння загальної картини, не осягнувши її повністю? Про це і намагається сказати автор. Ніхто не отримає повного зображення, якщо не візьме до уваги і те, що видно з інших віконечок.
Особливістю скульптури є і те, що дітлахи мають можливість « гратись

«

» із нею, пролізаючи крізь отвори чи бігаючи навкруги.
Я горда, що сьогодні моєю скульптурою мають змогу насолоджуватись не тільки мешканці Кунео, але і гості міста. Сьогодні я продовжую навчання в магістратурі, час від часу беру участь в різноманітних виставках та проектах. Знаю, що все лише розпочинається!».
Звісно і ми, всією редакцією AFISHA. IT, бажаємо Лілі нових звершень та завжди радувати свого глядача!
Romeo Matiaz
Afisha. it Весна 2017 29