Afisha.it press.afisha.it Весна 2017 | Page 28

Сучасний Рим

Ми

Сучасний Рим

Ільницький Юрій
звикли вважати, що Рим- це загадка, музей під відкритим небом, сплетіння епох та доль людей, країн і цивілізацій.
Коли ми задумуємось про архітектуру міста, на думку приходять такі пам ' ятки як Пантеон, Фонтан ді Треві, Собор Святого Петра, замок Святого Ангела, Палаццо Венеція. Та архітектура Риму- це не тільки стародавні споруди. В цьому загадковому місті є багато нових креативних проектів.
З початку XXI століття в Мілані, Флоренції, Римі та інших містах багато знаменитих архітекторів доклали руку до модернізації місцевого інтер ' єру.
В період так званого музейного буму, що охопив Європу та США з 90-х років, було побудовано кілька сотень цікавих будівель. Все відбувалось по одній схемі: артикульовані бажання місцевої влади або великих фондів створити яскраву пам ' ятку; міжнародний конкурс; вибір зухвалого незвичайного проекту і впровадження його в міське середовище, часто за принципом контрасту. Європейські столиці отримали кілька першокласних шедеврів і нових об ' єктів тяжіння: в Гельсінкі- музей Кьясма( Стівен Холл, 1998), в Амстердамі- нове крило музею Ван Гога( Кісі Курокава, 1999), в Парижі- Антропологічний музей на набережній Бранлі( Жан Нувель, 2006) і центр Фонду Louis Vuitton( Френк Гері, 2014 року), в Римі- музей MAXXI( Заха Хадід, 2010).

В кінці 1990-х італійці з сумом усвідомили, що в третє тисячоліття Італія вступить єдиною європейською країною, в столиці якої, немає державного музею сучасного мистецтва. За справу взялися з подвійним завзяттям: було вирішено збудувати цілих два- національний і муніципальний. Під муніципальний MACRO( Museo d ' Arte Contemporanea di Roma, Via Nizza, 138, 00198 Roma) віддали корпус старої пивоварної фабрики Peroni неподалік від Porta Pia. Під національний MAXXI( Museo Nazionale delle Arti del XXI Secolo, Via Guido Reni, 4 / A, 00196 Roma) відвели територію казарм в районі Flaminio. В обох архітектурних конкурсах перемогли жінки: реконструкцію MACRO доручили француженці Оділь Дек, MAXXI довірили Захе Хадід.

Захе Хадід є першою жінкою, яка отримала Прітцкерівську премію— престижну нагороду в галузі архітектури. Стиль, в якому працювала
Afisha. it Весна 2017 28