Списание ГКЗ 1-2' 2025 | Page 23

ИЗПОЛЗВАНЕ НА ФОТОГРАМЕТРИЧНИ ДРОНОВЕ ЗА НУЖДИТЕ НА АРМИЯТА
Доц. д-р инж. Димитър Петров, НВУ „ ВЛ“
SUMMARY
Providing troops with adequate volume and accuracy of geospatial data is essential to the successful planning and conduct of combat operations. This particularly applies to the combat use of artillery and missile troops. The complex activities related to the acquisition and delivery to the military headquarters and subdivisions of the necessary materials and arrays containing geospatial data for the theater of combat operations are called Topogeodesic provided to the troops.
Keywords: Geo-information provision, Unmanned aircraft systems, Digital photogrammetry, Artillery and missile troops.
РЕЗЮМЕ
Снабдяването на войските с подходящи по обем и точност геопространствени данни е от съществено значение за успешното планиране и водене на бойните действия. Това с особена важност се отнася за бойното използване на артилерията и ракетните войски. Комплексът от дейности, свързани с придобиването и доставката до войсковите щабове и подразделения на необходимите материали и масиви, съдържащи геопространствени данни за театъра на бойните действия се нарича топогеодезическо осигуряване на войските.
Ключови думи: геоинформационно осигуряване, безпилотни летателни системи, цифрова фотограметрия, артилерия и ракетни войски.
1. СЪЩНОСТ И СЪДЪРЖАНИЕ В ОСИГУРЯВАНЕТО НА ВОЙСКИТЕ С ГЕОПРОСТРАНСТВЕНИ ДАННИ
Снабдяването на войските с подходящи по обем и точност геопространствени данни е от съществено значение за успешното планиране и водене на бойните действия. По своето предназначение и съдържание, геопространствените данни трябва да осигурят възможност на командирите да получат конкретни и ясни отговори на следните въпроси: Къде се намираме ние, къде се намира противника, и неговите цели, които трябва да бъдат поразени, на къде трябва да се придвижваме и какви препятствия ще срещнем по време на нашето придвижване?
За постигането на тази цел в армията и войските са създадени специални органи и подразделения централно място, от които заема Военно-географската служба. Основната задача на тези специализирани звена е изпълнението на специализирани геодезически дейности, насочени към създаването на мрежи от геодезически пунктове, топографски и специални планове и карти, придобиване на масиви от геопространствени данни в т. ч. и гравиметрични такива, и др.
Общият комплекс от осигуряване с геопространствени данни носи названието Геоинформационно осигуряване на армията и сухопътните сили. То условно може да се раздели на две основни направления:
- Първото направление е насочено към удовлетворяване нуждите на въоръжените сили, държавните органи и структури, отговорни за отбраната и националната сигурност, от географска информация( карти, схеми, анализи на терена, цифрова информация за местността и др.). Това направление, условно наречено Военно-географско осигуряване( ВГО), се развива и реализира със силите и средствата на Военногеографската служба;
- Второто направление е насочено към осигуряване на войските с актуална топогеодезическа информация, необходима за планиране и непосредствено водене на боя и стрелбата, особено на полевата артилерия. Това направление носи общото название топогеодезическо осигуряване( ТГО) и се изпълнява от специални армейски звена и структури.
Артилерията и ракетните войски са едни от основните потребители на топогеодезически данни в армията. По тази причина, с цел осигуряването на геодезически кадри, подготвени за изпълнението на поставените задачи пред Топогеодезическото осигуряване, във факултета по Артилерия ПВО и КИС към НВУ „ Васил Левски“, е създадена специалност „ Артилерийско инструментално разузнаване“( АИР). В катедра „ Геодезия“ към факултета се подготвят курсанти – бъдещи офицери – инженери по геодезия, фотограметрия и картография.
При придобиването на Топогеодезическите данни за нуждите на артилерията и тук, както и за граждански нужди, се прилагат най-съвременните технологии и специална геодезическа апаратура( фиг. 1) такива като: GPS приемници, тотални станции, специални технически средства – бусоли, жирокомпаси и др. съвременния бой.
Фиг. 1. Използвани инструменти
Ефективността от използването на тези технически средства е недостатъчна. Проблемът е, че използването на тази съвременна техника се базира на прилагането на стари и непроизводителни класически методи за измерване и изчислителна обработка. Този проблем рефлектира преди всичко по отношение на скоростта за получаването на крайните резултати и тяхното доставяне до крайния потребител и дълговечност в използването. В този смисъл, ако времето за получаването на координатите на пунктовете от РГО или обектите от кадастралната карта, при приложението им за граждански нужди, не е от съществено значение, то при водене на реални бойни действия времето за геодезическата подготовка на огневата позиция- т. н. „ топогеодезически привързване“, получаването на координатите на противниковата цел, подготовката на данните за стрелба и т. н. са от изключително важно значение за успеха или неуспеха в боя.
ГКЗ 1-2’ 2025 21