Усі гетьмани України Usi_hetmany_Ukrainy | Page 62

непокірними « хлопами-схизматами ». Злочини шляхти проти українського народу , як свідчила « Історія Русів », були страшними . Чинили різні грабіжництва , « перед очима батьків спалювали людей на жару і варили в казанах , а потім і матерів віддавали на муки і смерть ». До того ж усе це поєднувалося з образою національної гідності і віри .
Таким було життя в Україні . І не міг народ весь час терпіти наруги , піднімався на боротьбу . В Україні постійно вибухали повстання , які переростали у національновизвольні війни . Провідником цієї боротьби з кінця XVI та в першій половині XVII століття було козацтво .
І тому стає зрозумілим , чому саме на Богданові , немов у фокусі , зійшлися прагнення , зусилля , інтереси всього українського суспільства XVII століття . Одночасно він сам був породженням цієї доби . Епоха виховала його саме таким , яким він став .
Досі документально не встановлено , де саме народився Богдан Хмельницький . Існує кілька припущень . Але відомо , де минув перший період його життя , ми знаємо , в яких умовах формувалася його непересічна індивідуальність .
Народився майбутній гетьман 27 грудня 1595 року в родині православного шляхтича Михайла Хмельницького . 27 грудня — це день святого Теодора Начертаного , і хлопчики , народжені у цей день , одержували ім ’ я Богдан ( народна форма імені Теодор ). Ймовірно , місцем народження був Суботів .
На жаль , до нас дійшло обмаль відомостей про батька Богдана — дрібного українського шляхтича Михайла Хмельницького . Й досі не поталанило з ’ ясувати , з якого населеного пункту — Хмельника , Хмелева , Хмеліва , Хмельного , Хмелівки — походив його рід . Відомо , що батько мав добру на той час освіту , деякий час перебував при дворі польного гетьмана Станіслава Жолкевського . Тут на нього звернув увагу власник міста Олесько Іван Данилович , який і запросив М . Хмельницького до себе на службу . Але потім батько майбутнього гетьмана був змушений покинути облаштовані землі через покарання судом на « баніцію » чи « інфамію » ( покарання за якесь свавільство , борги , відмову коритись судовим ухвалам , яке полягало в обмеженні громадянських прав та вигнанні за межі королівства ). Так Михайло Хмельницький , рятуючись від покарання , опинився на Чигиринщині .
61