Війна поступово почала набувати затяжного позиційного характеру . Проте 28 вересня Осман II наважився розпочати новий загальний наступ . Запеклий бій тривав з восьмої години ранку до смеркання . Десятки турецьких гармат безупинно били ядрами великого калібру по лінії оборони козацького і польського війська . Основні сили турків цього разу були кинуті на найслабкішу ділянку , яку займав загін Русиновського . Цей самовпевнений польський воєначальник навіть не потурбувався належним чином укріпити позицію , звівши тільки низький вал . Набагато ретельніше підготувалися до штурму турки . Яничари , зокрема , взяли з собою щити , які до того не використовували . Діючи спільно з кавалеристами , які спішилися з коней , вони пробралися через ліс і майже з усіх боків почали атакувати загін Русиновського . Лише ціною неймовірних зусиль і завдяки підкріпленню складне становище на цій ділянці вдалося виправити .
Тим часом добірні сили турецької армії штурмували козацький табір з фронту , а татарська кіннота робила спроби оточити козаків з флангів . Однак прорвати оборону козацького війська виявилося не просто . Виснаживши противника , козаки за наказом Сагайдачного піднялися в контратаку . Турки почали тікати по всьому фронту . Після цієї перемоги Ходкевич згодився на переговори з турками про почесний для Польщі мир . Під Хотином розвіялася ілюзія про непереможність султанської армії .
Бойова співдружність козацького та польського війська у Хотинській війні набула великого міжнародного резонансу , адже фактично було зупинено воєнну експансію Туреччини , завдано першого справді відчутного удару по Османській імперії , який провістив майбутній занепад цього середньовічного колоса .
Але для гетьмана Петра Сагайдачного важке поранення і щойно пережита напруга вилилися в смертельну недугу . Шлях від Хотина до Києва здався знесиленому воєначальнику справжньою мукою . На порозі рідного дому його з плачем зустріла дружина Анастасія Повченська . Чи справді неміч чоловіка викликала у неї невимовний жаль , чи це були , так би мовити , « ритуальні » сльози , судити важко , бо стосунки між подружжям не відзначалися ідеальністю . Інакше як пояснити факт , що Сагайдачний , всупереч загальноприйнятій у ті часи практиці , своїм за
54