У 1616 році козацькі загони на чолі з Сагайдачним взяли Кафу — величезний невільницький ринок у Криму , де знемагали тисячі бранців з України та інших земель . Звістка про славний подвиг запорожців швидко облетіла Україну , а ім ’ я Сагайдачного було на устах і старих , і малих , і бідних , і багатих . Народ побачив у ньому захисника своєї віри , волі і свого життя .
«... Сагайдачний оставив кілька сотень пильнувати гір , а з рештою свого війська рушив на Кафу . Сагайдачний попризначував місце , де треба на голос сурми збиратися , де зносити добичу і де приводити визволених невольників . Розділив дані прикази поміж старших , хто що має робити . Города не вільно було підпалювати без окремого приказу . Особливу увагу звертав Сагайдачний на припас харчів , яких тут можна добути , їх треба забрати якнайбільше , бо в Криму не поживиться ніхто у голодних татар , а коли заберуть невольників , то буде доволі кого годувати . Старшина розходилась до своїх частин , а Сагайдачний приліг на возі і кріпко заснув .
Тим часом турецький паша , що командував над Кафою , довідався вже , які гості зближаються , і приготовивсь до оборони . Усю свою силу , якою розпоряджався , поставив на валах . Поставили тут гармати , хоч паша сам не вірив , щоб можна тут боронитись . Видав приказ , щоб військо , уступаючи , схоронилось на замку . Туди позношено багато харчів . Цей замок уважав він за нездобутий і тут зможе видержати довшу облогу , поки не наспіє підмога . За нею послано до найближчих городів надбережних . Довідались про це і кафські купці . Між ними настав великий переполох . Вони заносили своє майно то до замку , то переносили на кораблі , що стояли в пристані , інші знову ховали усе по льохах , котрих у Кафі було доволі .
Цілу ніч вижидали наступу . Турки зброшись по домам . Зношено там зброю , муніцію , набирано в бочки воду для гашення пожарів . Паша був певний , що замку не візьмуть , бо таких грубих мурів легкою гарматою не розіб ’ є , а по вулицях справлять турки козакам таку купіль , що жоден звідсіля не вийде . До турків пристали ще і вірмени , і греки , італійці . Всі вони вважали козаків за грабіжників і своїх ворогів . Одні невольники молились по тюрмах і базарних магазинах за побіду християнського війська , котре висвободить їх з неволі .
2 Усі гетьмани України 33