С у ш т и н а п о е т и к е | ч а с о п и с з а к њ и ж е в н о с т
пута даје воде Баш-Челику и добија три живота а та три живота биће основа за понављање сцене Баш-Челиковог троструког напада на царевића . И тек сада је изнедада поремећено правило о три детаља ; царевић жртвује не само три живота , која му је поклонио Баш-Челик , него и свој једини , а то значи да царевић четири пута покушава да отме своју жену . Међутим , у даљем причању не одступа се од броја три : царева жена три пута моли Баш-Челика да јој каже где му је снага . И сцена хватања лисице има три детаља , али они нису развијани , као што нису добили већи обим на три завршна детаља вађења срца лисице .
Оваква структура дела је свакако нужност која проистиче из начина на који се и ствара и чува и прича усмена народна приповетка . Њено стварање , чување и преношење усменим путем изискује чвршћи унутрашњи састав који се не само лакше памти , него који и непосредније делује . Приповетка треба да се исприча у једном даху , а мора бити довољно занимљива да би привукла пажњу слушаоца . Отуда ни број епизода појединих сцена не сме да буде велики , као што и свака епизода мора да има своју сопствену градацијску структуру и свој композициони ток са сопственом " малом кулминацијом ". Зато у приповеци мамо неколико врло ефектних места , од којих би свако могло да буде и садржај кулминације , али та су места равномерно распоређена кроз читаву приповетку .
Главна личност бајке је најмлађи царевић , а сем њега имамо два цара , два царевића , три необична зета , уствари опет три цара , и три односно четири цареве кћери , а на крају и самог Баш-Челика . Занимљив је поступак народног приповедача у начину стварања и развијања ликова . И кад имају заједнички циљ , ликови у бајкама одступају поједи-начно и делују усамљено , свако за себе , " међусобно готово и не разговарају , не размењују искуство ". Главна личност , најмлађи царевић , је прилично сложена . Он без размишљања слуша очев савет и извршава га . У односу према старијој
44