Списание ГКЗ 5-6' 2024 | Page 53

Инженеринг ” ООД са оборудвани с най-съвременна апаратура , включваща двучестотни GPS приемници , тотални станции , дигитални нивелири , ъгломерни и далекомерни инструменти с висока точност , компютри , плотери , скенери , автомобили с висока проходимост , необходимият лицензиран софтуер , както и разработен собствен софтуер , единствен в България .
През периода 1991 – 1992 г . инж . Райнов работи отново в Мароко на обекти на българската компания „ Техноекспортстрой “.
От 1993 г . досега е мениджър и главен собственик на
„ Геопрециз-инженеринг “ ООД . По-важни обекти , изпълнени от фирмата : Фирмата съставя първата в България “ Инструкция за определяне на положения на точки с Глобалната позиционираща система ”, която се използва и като учебно пособие ” ( Февруари 2001 г ). За установяването на геодинамичните явления в района на солното находище край Провадия , където от 1989 г . досега са извършени 37 цикъла прецизни геодезически измервания . „ Геопрециз инженеринг “ ООД участва при позиционирането на нефтената платформа „ Таврида ” в района на Шабла ; Фирмата работи и на чуждестранни обекти на Булгаргаз , Булгартрансгаз , Булгартел , Техноекспортстрой , Химкомплект . Освен в България фирмата повече от 20 години изпълнява геодезически дейности и в чужбина .
Определяне на локалните деформации в района на солното находище Мерсин – Република Турция . На този обект , който се работи от 2000 г ., има извършени и обработени до този момент над 30 наблюдателни цикъла . Извършени са прецизни GPS и нивелачни измервания . Обектите са в различни райони на Турция : АДАНА , Мерсин ; Бей Пазаръ ; Казан Анкар . Измерванията , които са извършени за определяне на хоризонтални и вертикални деформации на съоръженията и терена около тях . Извършват се на всеки три месеца поради интензивните процеси , които има на територията .
През 1996 г . фирмата участва в проект по PHARE : “ Геомеханична стабилност на Мировското солно находище ”. През 1996 / 97 г . специалисти от фирмата участват като ключови експерти в проект по PHARE - SFR96 / 05 : “ Морфологични изменения и оценка на тяхните отрицателни ефекти в избран участък на р . Дунав ”. Проектът е разработван от УАСГ , Техническия университет във Виена и представители на ведомства на Румъния и Сърбия .
През 1999 – 2000 г . фирмата участва в проект по ФАР съвместно с Университета по земеделие в Атина при съставяне на дигитален 3D модел на поречието на р . Струма .
Общо фирмата участва в 10 научноизследователски теми , които решават и конкретни проблеми от практиката .
Във фирмата провеждат своята преддипломна практика не малко студенти от Геодезическия факултет на УАСГ . Много от тях са разработили дипломни работи на базата на измерени данни по различни обекти и задачи , изпълнявани от фирмата . Сред тези студенти има и чуждестранни такива : от Виетнам , Испания и др .
Фирмата оказва помощ по различни начини на бившия Строителен техникум „ Хр . Ботев ” – София ( сега Гимназия по архитектура , строителство и геодезия ). Фирмата спонсорира по различни поводи СГЗБ и на списанието „ Геодезия , картография и земеустройство “.
„ Геопрециз Инженеринг “ ООД е извършва голям обем от дейности , свързани със създаване на цифрови модели и база данни . “ Геопрециз Инженеринг ” ООД изследва пространствени деформации на съоръжения , сгради , терени . “ Геопрециз Инженеринг ” ООД участва при позиционирането на нефтената платформа “ Таврида ” в района на Шабла ; През 1995 г . фирмата извършва GPS измервания за определяне на географски координати в система WGS – 84 , както и координатите в система 1970 , за нуждите на Ръководството за въздушно движение ( РВД ) – летище София .
Дейностите на фирмата са описани подробно в отделна статия от инж . Н . Колев и отпечатана в списание „ Геодезия , картография и земеустройство “ брой 5-6 от 2012 г .
Инж . Райнов има редица публикации , в областта на геодезията , националните геодезически мрежи и основно в областта на космическата геодезия , публикувани в български и чуждестранни списания и в международни бюлетини . Много от публикациите са изнесени като доклади на международни симпозиуми и конференции . Ползва английски , руски и френски език .
С инж . Георги Райнов се познаваме от 1969 година и сме работили заедно в секция „ Висша геодезия ” на НИИГиК до 1975 година . Заедно с него сме участвали в много научноизследователски теми и обекти . Заедно с него създадохме Обсерватория „ ПЛАНА “ и в продължение на няколко години заедно с него извършвахме измерванията на ИСЗ . По-късно след 1995 г . сме участвали в международни конференции в България и в чужбина . На базата на резултатите от нашите измервания сме изнасяли доклади на конференции на SMRI – организация за изследване на проблемите при солодобива в находища , подобни на българското . Конференциите бяха в Сан Антонио – Тексас , San Francisko Калифорния , а така също и в Европа , Австрия и Германия . След 2000 г . имахме съвместна работа с немската фирма SOCON – световен лидер в производството на хардуер ( сонарна апаратура ) и софтуер за измерване и определяне обема на каверните , от които се добива сол . С тази апаратура се контролира правилното размиване на солта и се избягват евентуални пропадания на терена . Още от 1998 г . установихме контакти с фирмата SODA SANAY , която е в района на град Мерсин . Фирмата е собственост на един от най-големите стопански конгломерати в Турция „ ШИШЕ ДЖАМ ”, който има интереси и бизнес в България ( Девня , Търговище и др ). Съвместната ни работа продължава и досега . Свързана е с определяне на деформации на сгради , съоръжения , напоителни канали , сондажи , тръбопроводи за суровина . Впечатляващи са неговата ерудираност , висок професионализъм и трудолюбие . Има значителен брой публикации , отпечатани в престижни научни издания и сборници . Той винаги се е стремял към усъвършенстване на нашата професия . Доказал е през годините освен , че е добър професионалист и прекрасен организатор , но и добър и уважаван колега , с безспорен авторитет сред колегите .
Инж . Георги Райнов има и значима обществена дейност : той е дългогодишен активен член на Съюза на геодезистите и земеустроителите в България ( СГЗБ ) и участва в организационната дейност и в мероприятията , организирани от Съюза и свързани с решаването на актуални национални проблеми на геодезията и кадастъра . Сътрудничи и спонсорира списанието на Съюза „ Геодезия , картография и земеустройство ”.
Проф . д . т . н . инж . Георги Вълев
ГКЗ 5-6 ’ 2024 51