Списание ГКЗ 5-6' 2024 | Page 52

ДЕЙЦИ НА БЪЛГАРСКАТА ГЕОДЕЗИЯ . ЮБИЛЕИ
ИНЖ . ГЕОРГИ РАЙНОВ НА 80 ГОДИНИ
През 2024 година инж . Георги Йорданов Райнов навърши юбилейните 80 години .
Инж . Райнов е роден на 25 май 1944 год . в гр . Ботевград . През 1958 г . завършва прогимназия в родния си град . През 1958 г . постъпва в Строителен техникум „ Христо Ботев ” – София , специалност „ Геодезия , фотограметрия и картография “ ( ГФК ), който завършва през 1963 г . като техник . През 1963 г . е приет за студент в Инженерностроителния институт ( ИСИ , сега УАСГ ) – София в същата специалност „ ГФК “, която завършва през 1969 г . като инженер-геодезист . През юни 1968 г . е разпределен на работа в Научноизследователския институт по геодезия и картография ( НИИГиК ), където след това , чрез конкурс , е избран за научен сътрудник . Там работи до 1985 г . като научен сътрудник в областта на Висшата геодезия ( космическа геодезия , геодезическа астрономия , наблюдения на изкуствени спътници на Земята , национални геодезически мрежи ) и взима участие в организирането и провеждането на редица международни симпозиуми по космическа геодезия у нас .
През 1969 г . е на специализация , където се обучава за работа с АФУ-75 , камера за фотографски наблюдения на изкуствени спътници на Земята ( ИСЗ ) за геодезически цели . Камерата е подобна на американската BAKER-NАN , използана за същите цели . Камерата АФУ-75 първоначално е монтирана върху сградата на Картната фабрика в кв . Павлово – София , където са извършвани тренировъчни наблюдения до построяването на Обсерваторията „ ПЛАНА “.
През периода 1970 – 1973 г . инж . Райнов участва активно в изграждането на Станцията за наблюдения на ИСЗ в района на село Плана . След нейното построяване камерата е преместена там и започват редовни наблюдения на ИСЗ , в които активен участник е инж . Райнов . С тази станция България участва в редица международни програми по Космическа геодезия . Покъсно станцията се преименува в Обсерватория . През периода 1973 – 1985 г . в Обсерватория „ ПЛАНА “ се извършват фотографски и лазерни наблюдения на ИСЗ по различни международни програми по спътникова геодезия – едни от първите в тази област в България . През 1980 г . инж . Райнов осигурява доставката в България на доплерова техника за геодезически цели от СМС МАРКОНИ – Канада . Във връзка с това е на обучение за работа с доплерова апаратура за наблюдение на ИСЗ за геодезически цели в Монреал – Канада . С тази апаратура България взема участие в международни наблюдателни програми по доплерови измервания на ИСЗ . По този начин инж . Райнов се явява като един от основоположниците на тази модерна технология в България .
В годините от 1977 до 1985 г . е изпращан няколкократно от „ Техноекспортстрой “ като консултант по част геодезия на обекти в Либия и Нигерия .
През 1985 г . инж . Райнов постъпва на работа в Централната лаборатория по висша геодезия ( ЦЛВГ ) при БАН . Там той допринася до разширяване на дейността на Обсерватория „ ПЛАНА “. В тази обсерватория , освен камерата АФУ-75 , са монтирани лазерен спътников далекомер , зенит-телескоп , пасажен инструмент , циркумзенитал и тя е преименувана на „ Геодезическа обсерватория “. Провеждат се фотографски , лазерни наблюдения , както и класически астрономични измервания .
От 1987 до 1989 г . инж . Райнов е главен инженер на група геодезически обекти в Мароко – обектите са по цялата територия на Мароко и представляват прецизна нивелация , високоточна полигонометрия , триангулация и др . През периода 1990 – 1991 г . е отново в ЦЛВГ при БАН и отново извършва астрономични наблюдения в Обсерватория „ ПЛАНА “.
Инж . Райнов участва в над 10 научноизследователски теми , разработвани в НИИГиФ и БАН .
През февруари 1990 г . регистрира в сдружение една от първите частни фирми в България в областта на геодезията – Колективна фирма ( КФ ) „ Геопрециз “. Покъсно , през 1990 г ., съгласно Търговския закон е прегистрирана като Събирателно дружество “ Геопрециз ”. През 1994 г . е пререгистрирана като “ Геопрециз Инженеринг ” ООД с един управител и двама съдружници . Основателите на дружеството са инж . Г . Райнов и проф . Г . Вълев .
Фирмата е лицензирана от Агенцията по кадастър чрез вписване в регистъра с лицата , правоспособни да извършват дейности по Закона за кадастъра и имотния регистър . Фирмата е сертифицирана със система за управление на качеството БДС EN ISO 9001:2008 . Фирмата разполага с висококвалифициран персонал с богат технически опит . Във фирмата работят специалисти с възможности за бързо , прецизно и качествено изпълнение на поставените им задачи на базата на дългогодишния им опит , с възможности за уточняване на технологията за изпълнение на тази дейност и за анализ на наличната информация . Всички сътрудници са с инженернотехническо образование . Екипите на „ Геопрециз
50 ГКЗ 5-6 ’ 2024