Списание ГКЗ 5-6' 2024 | Page 42

.
Фиг . 6 . Схема с GCP и елипси на грешките
3.3 . Хидрографски измервания
При обработката на данните от хидрографските измервания крайната цел е създаване на триизмерен теренен модел ( TIN ) на дъното на част от Панчаревското езеро , в района около преливника и язовирната стена ( фиг . 7 ). За да се постигне този резултат , е необходимо да се извършат няколко последователни стъпки , започвайки с обработката на данните от ехолота и ГНСС .
Първата стъпка е изчисляване на скоростта на звука във водата , което е ключово за точността на измерените дълбочини . Скоростта на звука се променя в зависимост от дълбочината и характеристиките на водата , поради което е необходимо да се създаде профил на скоростта на звука . Този профил представлява таблица с две колони : дълбочина и съответстваща средна скорост на звука за всяка дълбочина . Следва корекция на измерените дълбочини с оглед на промените в скоростта на звука , както и промяната на водното ниво по време на измерванията . За целта се подготвя файл , който съдържа данни за ниво на водата и време ( час и минута ), като тези стойности се използват за коригиране на дълбочините . Допълнително се прави и корекция на дълбочината на потапяне на ехолота , която може да варира по време на плаването .
Фиг . 7 . Схема на галсовете
След като всички корекции са приложени , се извършва филтриране на съмнителни данни , като това включва премахването на неточни или аномални измервания , които могат да бъдат резултат от шумове или грешки при записване на дълбочините . Извършва се и оценката на точността на данните . Когато всички дълбочини са прецизирани , се добавят и координатите от ГНСС измерванията . Както при другите методи на измерване , тези данни се трансформират в желаната координатна система БГС 2005 ( кадастрална ) и Черноморска височинна система , за да се гарантира съвместимост с останалите данни от проекта .
Последната стъпка в обработката е създаването на TIN модел ( Triangulated Irregular Network ) на релефа на дъното на езерото . За целта се използва софтуер AutoCAD Civil 3D , който автоматично генерира триизмерна мрежа от триъгълници въз основа на измерените координати и дълбочини . Този модел в последствие ще има възможност да се свърже с модели от предходните методи , както и самостоятелно да бъде анализиран .
4 . ПОЛЗИ ОТ ДИГИТАЛНИТЕ ДВОЙНИЦИ
Създадените цифрови двойници на релефа и изградените структури , получени чрез наземно лазерно
40 ГКЗ 5-6 ’ 2024