Потокът от данни в реално време е активиран чрез две платформи за двойна едновременна обработка :
• специализирана система за обработка за едновременно получаване на сканирани данни , данни от изображения , реалновременна обработка на формата на вълната и други системни операции ;
• втора платформа позволява автоматична регистрация ( събиране на отделните сканове в единен точков модел ) на борда на скенера , георефериране на база данни от RTK GNSS и пълен анализ , които действия се извършват автоматично и паралелно .
При подготовката за регистриране на нова позиция , данните от предходното сканиране се коригират за отклонения във формата на сигнала чрез така наречения „ ръбест ” шум . Същите подготвени данни чрез една равномерна пространствена растеризация на средата се извеждат към един регулярен набор от данни , който се нарича воксел набор от данни . Тук един воксел обикновено включва в себе си множество точки от точковия облак . Всеки воксел съдържа рефлективността ( отразяващата способност ) на точките , от които е съставен и така получава „ стойност на функцията ” рефлективност . По този начин този набор от вокселни данни може да се разбира като " пространствен сигнал " и представлява основата за преход от пространствената зона към спектралната област чрез Фурие трансформация , която от своя страна позволява избирателна независима ротация и транслация . С тази процедура от две стъпки се постига високо прецизно , автоматично последователно регистриране на сканираните данни [ 2 ].
Интегрираните сензори за ориентация MEMS ( Micro Electro - Mechanical Systems ) като IMU ( инерциално измервателно устройство ), 3-осов магнитометър ( компас ), 3-осов акселерометър , 3-осов жироскоп и барометър се използват за оптимален избор на референтни данни и по този начин дават възможност за автоматизирана регистрация , дори при трудни условия на заобикалящата среда . Това позволява на оператора да извърши до 600 последователни скана със скенера RIEGL VZ-600i на обект за един работен ден без необходимостта от изключване и хоризонтиране на инструмента . След приключване на последния скан се разполага с готов , прецизно регистриран , георефериран , оцветен и почистен от „ шумове ” точков модел на обектите , които са представлявали интерес . Работата може да се продължи с последваща обработка в офиса , като на разположение са многобройни програмни продукти на производителя , насочени в различни направления . За да се създадат надеждни източници на данни , основно за мрежестия ( триангулиран ) модел на голата повърхност , всички изкуствени обекти трябва да бъдат елиминирани от облака на точки . Различните софтуери осигуряват автоматизиран алгоритъм за филтриране и премахване на тези обекти . Предвидени са заводски зададени настройки за изкуствени предмети , растителност , дъжд , прах и пр ., и точки под и над реалната повърхност , но тези настройки могат да се конфигурират и от потребителя . Друг пример е използването на конвенционални отражателни трепел призми като цели за сравнение . Моделът на всеки един рефлектор може да бъде въведен в специализираните софтуери или върху самия скенер при настройката на работния процес . Приложните програми предлагат раздел за копиране на модели на рефлектори от и към скенера . Всяка фино сканирана цел ( призма ) получава нов атрибут за качество в списъка с връзки . Резултатите показват , че може да се очаква сравнима прецизност и точност с прецизна тоталната станция за проведените многократни измервания . Разстоянията , на които са провеждани тестовете , са в обхвата 200-1600 m , което е позволило извеждането на отлични сравними резултати под един милиметър [ 3 ]. Друг пример за оптималното използване на вградените в наземните скенери сензори за ориентация MEMS е това , че можем да ги превърнем в мобилни скенери с условието – за сега да се движим до 20 km / h . За по-високи скорости е желателно да използваме чисто мобилните скенери на RIEGL .
И сега за някои от новостите при RIEGL показани за първи път на Intergeo 2024 в Щутгарт , Германия .
2 . НАЗЕМНИ ЛАЗЕРНИ СКАНИРАЩИ СИСТЕМИ
Фиг . 20 . RIEGL VZ-4000i 25
С VZ-4000i 25 сега RIEGL представя скенер за дълги разстояния на тяхното последно поколение професионални наземни лазерни скенери . Това означава повишаване на продуктивността , надеждност на производителността , изключителна гъвкавост и нови форми на свързаност – което води до отлична възвръщаемост на инвестицията . Вградената обработка , работата с едно докосване на бутон , персонализираните работни потоци и предварителните настройки , както и регистрацията в реално време , активирана от GNSS / IMU , осигуряват бърз и ефективен работен процес от събиране на данни до резултати от последваща обработка . Този скенер осигурява забележителна производителност на дълги разстояния до 4600 m при безопасна за очите работа в лазерен клас 1 . Сертификацията IP64 гарантира , че може да се използва в тежки среди . Технологията Ultimate LiDAR на RIEGL осигурява възможност за заснемане на множество цели и ценни атрибути на данните за всяко измерване . Гъвкавостта на скенера позволява използването му в различни приложения и рутинни проучвания . Вътрешна камера , вътрешен IMU за оценка на позицията , допълнителен външен GNSS RTK приемник , поддръжка за потребителски приложения и предварително инсталира-ни RIEGL приложения са допълнителни ключови характеристики . Интегриран WiFi , високоскоростно изтегляне на данни чрез TCP / IP , автоматичен и бърз трансфер на данни с CF-express карта , синхронизиране на облачни данни през интернет и формати за обмен за допълнителен анализ осигуряват брилянтна свързаност . За работа със скенера и за обработка на данни RIEGL предлага утвърдения софтуерен пакет RiSCAN PRO . Различните нива на лиценз и лицензите за плъгин модул позволяват адаптиране към специфичните изисквания на потребителя . Допълнително се предлагат специални софтуерни пакети и инструменти , като RiPANO , който позволява да изследвате вашия проект и да извличате графики във вашия браузър . За геотехнически анализ на сканирани скални повърхности RIEGL предоставя LIS GeoTec Plugin . Той улеснява изчисляването на нормалната повърхност за определена област . Тези нормали на повърхността се анализират допълнително , за да се открият клъстери с преобладаващи повърхностни ориентации , които се
ГКЗ 5-6 ’ 2024 17