Списание ГКЗ 1-2'2024 | Page 48

КНИЖНИНА
РЕЦЕНЗИЯ на монографията „ ФОТОГРАМЕТРИЧНО ЗАСНЕМАНЕ И КАРТОГРАФИРАНЕ НА ПЛАНИНСКИ РАЙОНИ С БЕЗПИЛОТНИ ЛЕТАТЕЛНИ СИСТЕМИ ” от д-р инж . Дейвис Динков
Монографията представя получаването и използването на данни за дистанционни изследвания , за разнообразни практически приложения посредством безпилотни летателни системи ( БЛС ). Тези числени топографски данни са с висока пространствена разделителна способност ( HRTD ) и с много висока детайлност от няколко или дори под 1 cm . Те позволяват картографиране и изследване на елементи на ландшафта , които не могат да бъдат идентифицирани при по-ниска разделителна способност . Монографията е богато илюстрирана и представя множество конкретни примери за територията на България . Впечатлява задълбоченото и достъпно описание на фотограметричното заснемане с БЛС с цел картографиране на планински масиви със сложен релеф , както и обширни площи с хомогенна повърхностна структура , като гори и земеделски полета .
Монографията е разработена в 184 текст , като съдържа въведение , пет глави , заключение , използвана литература и резюме на английски език . Теоретичните постановки и изследванията са илюстрирани чрез 77 фигури и 18 таблици .
В първа глава са разгледани теоретичните основи на безпилотното фотограметрично заснемане на земната повърхност . Развитието на този дял от дистанционните методи е проследено чрез исторически преглед , представяне на БЛС , видове и класификация . Обобщено е съвременното състояние на дистанционните изследвания , посредством БЛС . Разгледана е нормативната уредба в контекста на европейското и българското законодателство , категориите и изискванията за опериране с БЛС и експлоатацията на БЛС в неограничена категория .
Във втора глава е представена близкодистанционната фотограметрия чрез БЛС , основните принципи на фотограметричната обработка при SFM-фотограметричния метод и работния процес SFM- MVS за генериране на HRTD топографски данни . Разгледани са принципите за заснемане на цифрови изображения , камерите и техните калибровъчни елементи , както и пространствената ориентация на камерата .
В трета глава е описана разработената методика за фотограметрично заснемане и обработка на изображения от БЛС с прилагане на метод за директно георефериране . Тази методика включва набиране , обработка и оценка на точността на цифровите топографски данни .
Четвърта глава представя приложението на БЛС при въздушно фотограметрично заснемане на планински райони чрез използване на специализирани БЛС ,
46 ГКЗ 1-2 ’ 2024