функционалност на програмата , но и до съвместимостта му с почти всеки вид лазерно сканиращо устройство , CAD и BIM софтуер . Задачите , които Origins решава , са :
• Профили и сечения – основната функция , която е използвана в проекта ;
• Скициране – измерване на площи , разстояния , 3D точки и ъгли . Прикачване на изображения и текстове към определени части от облака от точки или разглеждане на облака от точки по-отблизо в автоматично създадени панорамни изгледи ;
• Сливане – създаване на координатно ориентирани планове . Създадените планове са мащабирани и имат приложен координатен файл ;
• Уеб експорт – споделяне на резултатите като . html или . pdf формати ;
• Калкулатор за преобразуване – свързване на два проекта в една координатна система , георефериране , измерване на разлики между по-стари и текущи 3D данни в един проект .
Основните резултати от обработката са :
• Напречни профили на канала на р . Бели Лом ;
• Планов изглед на обекта ( Фиг . 9 ) – 2D проекция на терена , която ще бъде използвана за създаване на идеен проект ;
• Полигонален мрежов модел – този растер дава информация за дълбочината и широчината на коритото , ъгъл на наклон на бетоновите елементи , дължина на моста , вид и размер на парапетите , височина на носещите колони и техните фундаменти . Съществуващото положение на обекта е изготвено чрез геореферираните панорамни снимки от GeoSLAM ZEB Vision и растерите , генерирани от PointCab Origins . Използвана е комбинация от точкови , линейни и площни векторни данни ( Фиг . 8 ).
Фиг . 10 . Идеен проект за кръгово движение
Общото време на работа – от сканирането на обекта до обработката на данните и предоставяне на пътните проектанти и конструкторите , е около пет работни часа . Тази скорост осигурява спазването на сроковете и е изключително полезна за събиране на първоначални изходни данни , които да се изпратят до подизпълнители , възложители и надзор . Методът на лазерното сканиране осигурява фронт за работа на проектантите , по време , на което геодезическият екип може да пристъпи към класическо тахиметрично заснемане , което отнема значително повече време .
.
4 . ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Фиг . 9 . Векторизиране на растерни данни 3.4 . Създаване на идеен проект
Фазата на идейния проект е първа в процеса на техническото проектиране . Тя е концептуална и не е задължителна . Целта на идейния проект е комуникация между възложител и проектант и стигане до консенсус за финален вид на техническия проект . Той се изготвя върху комбинирана скица от регулация и кадастър на гр . Разград . Идейният проект се използва от квалифицирани пътни проектанти , без да влиза в разрез с наредбите за проектиране .
Използването на мобилен SLAM ръчен скенер представлява уникално решение за едновременно локализиране и картографиране на обекти . Приложението на SLAM в конкретния инвестиционен проект демонстрира ефективността на технологията при заснемането на точни 3D данни в градска среда . Работата отне общо около пет часа – един час полева работа , два часа компютърна обработка и още два – ръчна обработка , анализ и контрол на точността . Като резултат са получени следните продукти :
• План на обекта , подходящ за първоначален анализ и изготвяне на идеен проект ;
• Напречни и надлъжни профили на настилка , съоръжения , сгради и др .;
• Платформа за навигиране между геореферирани панорамни снимки на обекта ;
• 3D модел на околната среда .
Интеграцията на обемни облаци от точки в работния процес и ефективното им използване е задача , която оптимизира значително работата на геодезиститепроектанти . С помощта на софтуери като PointCab Origins тези данни са достъпни в CAD или BIM среда . Важно е да се отбележи , че все още има области , в които е необходимо да се извършват допълнителни изследвания и развойна дейност . Сред ключовите аспекти , които могат да бъдат проучени , са повишаване на точността на
26 ГКЗ 1-2 ’ 2024