Списание ГКЗ 1-2' 2025 | Page 7

Те от своя страна влияят върху реални обекти и процеси. За да работи това, се използват различни технологии и методи като сензори и изкуствен интелект( AI) [ 5 ].
• Инфраструктурен мониторинг:
Чрез постоянен мониторинг на инфраструктурата( мостове, сгради) се осигурява безопасността и предотвратяването на аварии.
Прецизното пространствено измерване, което е найтрадиционното и най-известно умение на геодезиста, помага не само при наблюдението на въздействието на изменението на климата, но също така е съществен елемент в стратегиите за адаптация. Например, анализите на промяната на морското ниво изискват прецизно пространствено наблюдение на мареографите, като се използват както конвенционални техники за нивелиране, така и GNNS позициониране. Решенията за използване на земята и контролът на ерозията обикновено се основават на детайлно топографско картографиране, което може да дойде от конвенционални техники за геодезическо заснемане на местността, или от лазерно сканиране, или от анализ на цифрово изображение. Прецизното земеделие( важна техника за увеличаване на добивите) разчита на технология за GNNS измерване. Изграждането на новата инженерна инфраструктура, необходима за подпомагане на адаптирането към изменението на климата, изисква използването на комбинирани иновативни технологии за картографиране [ 6 ].
4.4. Планиране и устойчиво развитие
• Анализ на пространствени данни: Геодезическите данни помагат за оценка на терени и планиране на нови зони за строителство, което е важно за устойчивото развитие.
• Управление на природни ресурси: Чрез геодезични методи се осигурява ефективно управление на водни ресурси, зелени площи и други важни ресурси.
Дългосрочното пространствено планиране е съществена част от намаляването на емисиите на парникови газове. В райони с високи нива на капацитет за поземлена администрация( обикновено развитите страни), спестяването на енергия се постига чрез подобрени процеси на проектиране. В райони с ниски нива на капацитет за администриране на земята, ограничено прилагане на политиките за използване на земята и лошо регулирани пазари на земя, предизвикателството е да се намерят новаторски начини за предприемане на необходимото планиране на използването на земята. Ясно е, че в много отношения геодезистите са пазители на позволяващи технологии и системи, които са критично важни за бъдещето на човешката раса. Геодезистите предоставят подходяща географска информация за ранно предупреждение и свързано с климата картографиране, сигурни системи за владение на земя и природни ресурси за намаляване на уязвимостта към бедствия и системи за управление на градския растеж и използването на земята. По този начин работата на геодезиста подкрепя адаптирането към изменението на климата и смекчаването му, както и социалната справедливост, икономическия растеж и устойчивостта на околната среда. Въпреки това, геодезистите признават, че дълбочината и обхватът на въпросите, включени в изследванията на изменението на климата( било то научни, социални, политически или екологични), са достатъчно сложни, така че интердисциплинарното сътрудничество е съществена предпоставка за намиране на стабилни решения. Освен това партньорствата на местно, регионално, национално и международно ниво са от съществено значение, ако трябва да се намерят интегрирани цялостни общностни решения. Геодезистите се ангажират да си партнират с общности, професионални групи, правителствени агенции и глобални агенции, за да предоставят тези решения [ 6 ].
4.5. Предвиждане на рискове
• Природни бедствия: Геодезията помага за оценка на рисковете от наводнения, земетресения и други природни бедствия, позволявайки на градовете да планират предотвратителни мерки.
• Климатични промени: Мониторинг на промените в околната среда и оценка на техните въздействия върху градската среда.
Като дом на най-голямата част от световното население, влиянието на изменението на климата вероятно ще бъде най-силно в градската среда. Геодезистът е едновременно пазител и потребител на цифровите инструменти и цифровите бази данни, използвани в градското планиране. Те позволяват на геодезиста да анализира опциите за планиране и да взема политически решения. Никъде това не е по-очевидно, отколкото в развиващите се страни, където сигурността на владението на земята може да е слаба и където бързата урбанизация в застрашени от бедствия райони излага хората на риск от бедствия с последваща загуба на препитание. Много градски обитатели живеят в домове с лошо качество на неофициално заети или подразделени земи с малка или никаква защита срещу бедствия, свързани с климата. Геодезистът, който е опитен в дефинирането на земните граници и има познания за свързаните права на владение( независимо дали формални или неформални), може да интегрира информация с устойчивите на климата процеси на градско проектиране, като по този начин значително подобрява резултатите за много от хората в неравностойно положение по света [ 6 ].
4.6. Интерактивни приложения
• Интерактивни карти и платформи: Геодезичните данни могат да се интегрират в приложения за гражданите, които предлагат информация за транспорт, услуги и събития в реално време.
• Услуги на базата на местоположение: Системи, които предлагат персонализирани услуги в зависимост от местоположението на потребителя.
В концепцията за „ умен град " геодезията е основен елемент, който свързва технологии, данни и управление, осигурявайки основата за устойчиво и интелигентно градско развитие. Тя помага за оптимизация на ресурсите и подобряване на качеството на живот на гражданите.
5. ПОСТИЖЕНИЯ НА УМНИТЕ ГРАДОВЕ В СВЕТОВЕН МАЩАБ
Интернет платформата " Smart Cities World” помага на общността на интелигентните градове по целия свят да се свързват, споделят и учат един от друг. Предоставя новини, характеристики, интервюта, профили, подкасти, свързаност, транспорт, енергия, управление, сгради и хора. SmartCitiesWorld City Profiles " изследват водещите градове в света, които използват технологии и
ГКЗ 1-2’ 2024 5