Фиг. 3. Карта на риска от наводнения [ 2 ]
Фиг. 2. Речни участъци в София [ 1 ]
За пример на фиг. 1 и 2 са представени извадки от“ План за защита при бедствия на Столична община” [ 1 ]. Той е разделен на три основни части:“ Защита при земетресения”,“ Защита при наводнения” и“ Ядрена или радиационна авария, трансграничен пренос на радиоактивни вещества и аварии с радиоактивни източници и материали”. При него се използват ГИС и дистанционни изследвания за: създаване на електронен регистър на данни, свързан с управлението на риска от наводнения, горски пожари и земетресения; използване на минали и актуални спътникови изображения; интеграция на снимков материал – суров( спътникови снимки) и обработен в процедури за управление на риска в България; експертни анализи на информацията и създаване на готови продукти за конкретни опасности.
2.2. Областно ниво
За целите на изследването са подбрани два основни документа, които са свързани с мониторинга на бедствия на областно ниво:“ План за защита при бедствия на област …” и“ Областна програма за намаляване на риска от бедствия”.
2.2.1“ План за защита при бедствия на област …”
Част от целите и задачи на този тип планове включват:
• Осигуряване на ефективно и ефикасно управление на риска от бедствия чрез партньорство и по-добра координация;
• Свеждане до минимум неблагоприятното въздействие на опасностите върху човешкия живот, социалната и икономическата структура на общности, инфраструктура, собственост и природната среда;
• Определяне на опасностите и рисковете от бедствия;
• Определяне на мерките за предотвратяване или намаляване на риска от бедствия;
• Определяне на мерките за защита на населението;
• Определяне на средствата и ресурсите за изпълнение на дейностите по защита;
• Определяне на мерките за възстановяване и др.
Фиг. 4. Пунктове при радиационна авария [ 2 ]
За пример на фиг. 3 и 4 са представени извадки от“ План за защита при бедствия на област Пазарджик” [ 2 ]. При него се използват ГИС и дистанционни изследвания за: създаване и контролиране на прилагането на мерки при устройственото планиране на територията, инвестиционното проектиране, изграждането и експлоатацията на строежите за намаляване на риска от бедствия; поддържане и актуализиране в ГИС по отношение на геоложкия и сеизмичния риск; поддържане на държавния геодезически, картографски и кадастрален фонд; анализ, оценка и картографиране на риска от горски пожари и др.
2.2.2 Областна програма за намаляване на риска от бедствия
Областната програма за намаляване на риска от бедствия се разработва на основание от Закона за защита при бедствия за изпълнение на целите на Националната програма за намаляване на риска от бедствия 2021 – 2025 г. и за изпълнение на целите на Националната стратегия за намаляване на риска от бедствия. Тя съдържа оперативни цели и дейности за реализирането на тези цели. Тя има за цел да спомогне и за осигуряването на цялостен, всеобхватен и интегриран подход към управлението на риска и постигането на устойчивост при бедствия [ 3 ]. При нея се използват ГИС и дистанционни изследвания за:
• Разработване, публикуване и периодично актуализиране на карти на риска чрез използване на ГИС;
• Създаване на карти с обекти на критичната инфраструктура; горски масиви в близост до урбанизирани територии, производствени мощности или инфрастуктурни съоръжения; свлачища и срутища, и периодичното им актуализиране;
• Създаване и актуализиране на карти за риска от наводнения и заливните зони;
ГКЗ 1-2’ 2025 45