Списание ГКЗ 1-2' 2025 | Page 44

Фиг. 6. Проверка на зададените обучаващи множества в Google Earth Pro
Фиг. 8. Резултат от класификацията с обучение върху спътниково изображение от Landsat 7 ЕТМ + за територията на РДГ – Бургас
В тази карта на всеки пиксел е приписан етикет, който го причислява към някой от зададените еталонни спектрални класове или към нулевия клас, съдържащ всички некласифицирани или принадлежащи към не зададени класове пиксели. На спектралните класове може да съответстват или да не съответстват интересуващи ни при интерпретацията и картографирането класове от земно покритие, свързани с конкретното приложение.
6. СЪЗДАВАНЕ НА ТЕМАТИЧНИ КАРТИ В СРЕДА НА ГИС
Фиг. 7. Описание на зададените чрез ERDAS IMAGINE интерпретационни класове
След извършване на класификацията се получава карта с класове, които са обозначени и съответстват на информационните класове или типовете земно покритие( фиг. 8). Точността на тази класификация зависи най-вече от прецизността при задаване на обучаващите множества и спектралната разделимост на класовете.
Картите и хартиените аерофотоснимки са ценен продукт, който може да бъде въведен в ГИС среда, за допълване и обогатяване на работния процес, както и за мониторинг или сравнение със цифровите данни, получени от спътникови изображения. След сканирането картите или снимките трябва да бъдат геореферирани в избрана координатна система. Сканираните карти, предоставени от РДГ – Бургас, са в локална координатна система и са трансформирани в координатна система на топографската карта – UTM zone 35N( фиг. 9) чрез свободно достъпната ГИС с отворен код – QGIS. Геореферирането е процес на преобразуване на координатната система на набор от растерни данни в нова координатна система.
Фиг. 9. Георефериране на сканираните карти за територията на РДГ – Бургас чрез QGIS 42 ГКЗ 1-2’ 2025