ФОТОГРАМЕТРИЯ, ЛАЗЕРНО СКАНИРАНЕ, СПЪТНИКОВИ ИЗСЛЕДВАНИЯ
ФОТОРЕАЛИСТИЧНО МОДЕЛИРАНЕ НА ПАМЕТНИКА НА ХРИСТО БОТЕВ В ГР. КАЛОФЕР
Инж. Албена Узунова, д-р инж. Цветелина Атанасова-Евденова, УАСГ
SUMMARY
The technological capabilities of UAVs and close-range photogrammetry for documenting the monument to Hristo Botev in the town of Kalofer have been examined, and three different technological schemes have been applied to create a photorealistic model of the site. Experiments have been carried out with creating image masks, increasing accuracy by removing unreliable points in the sparse point cloud, as well as using different equipment when capturing the site. The applied technological schemes aim to achieve maximum accuracy, detail, and efficiency in documenting and visualizing the monument.
Keywords: photogrammetry, photorealistic modeling, cultural heritage, UAV, 3D models.
РЕЗЮМЕ
Разгледани са технологичните възможности на БЛС и близкообхватната фотограметрия за документиране на паметника на Христо Ботев в гр. Калофер, като са приложени три различни технологични схеми за създаването на фотореалистичен модел на обекта. Извършени са експерименти със създаване на маски на изображенията, повишаване на точността чрез премахване на ненадеждни точки в редкия облак от точки, както и използване на различно оборудване при заснемането на обекта. Приложените технологични схеми имат за цел постигне на максимална точност, детайлност и ефективност при документирането и визуализирането на паметника.
Ключови думи: фотограметрия, фотореалистично моделиране, културно наследство, БЛС, 3D модели.
БЛС са широко прилагана технология за заснемане на паметници на културата с цел формиране на тримерни модели, като пример за това е документирането на паметника на връх Околчица в Природен парк " Врачански Балкан " [ 1 ]. Близкообхватната фотограметрия и конкретно използването на цифрови камери, също има широко приложение за документиране на културните ценности, доказателство за това е моделирането на Дворецът на Абасидите в град Багдад, Ирак [ 4 ].
Използването на подходяща технологична схема за генерирането и обработката на данните е от съществено значение за създаването на точен и детайлен тримерен модел. В настоящата статия е извършено заснемане на паметник като са използвани три технологични схеми за обработка на данни. Изображенията са получени чрез заснемане с цифрова камера и БЛС. Извършени са сравнителни анализи с цел да се определи найподходящият метод за създаване на фотореалистичен тримерен модел на паметника.
2. ЗАСНЕМАНЕ НА ОБЕКТА 2.1. Обект на заснемане
Обект на заснемане е паметникът на Христо Ботев, намиращ се в централните части на град Калофер( фиг. 1). Статуята е изградена в чест на Христо Ботев, който е национален герой. Паметникът представлява масивна структура, изградена на хълм в централните части на родния град на революционера. Той е висок 14,4 m, а ако се брои и пиедестала, общата височина е 20 m.
1. ВЪВЕДЕНИЕ
Документирането и архивирането на паметници на културата и обекти с историческо значение е актуален и непрекъснато развиващ се аспект от научната дейност в световен мащаб. Тримерното визуализиране предлага изключителни предимства, като предоставя възможност за реалистично и прецизно представяне на околния свят чрез използването на методи за моделиране и симулация. С усъвършенстването на технологиите за заснемане, все почесто се извършват експерименти и разработки [ 3 ], които тестват и разширяват възможностите на безпилотните летателни системи( БЛС) [ 5 ] и близкообхватната фотограметрия за постигане на висококачествени резултати при съхраняването на културните ценности.
Фиг. 1. Местоположение на обекта на заснемане
ГКЗ 1-2’ 2025 15