Списание ГКЗ 1-2' 2025 | Page 12

Далекомерът използва за измерванията лазерен лъч в невидимия за човешкото око спектър, с клас II, дължина на вълната 905 nm и мощност под 1 mW. Изпратеният лазерен лъч се отразява от целта и се връща в оптическата система, като по този начин се определят разстоянието и ъгъла. Условията за измерване имат известни ограничения, свързани с качествата на отразяващата повърхност, като например огледални части или много ярка светлина. Влияние може да окажат също формата и цвета на обекта. Техническите характеристики на далекомера са представени в табл. 1.
Таблица 1. Технически параметри на далекомера SW-600A
Параметър
Стойност и мерна
единица
Зрително поле
6 0 ± 10 %
Работен диапазон за
5 – 600 m
дължини
Точност на измерените
1 м + 0.2 % D
дължини
Диапазон на измерваните
± 90 0
ъгли
Точност на измерваните
± 1 0
ъгли
Увеличение на зрителната
тръба
Диаметър на окуляра
15 mm
Изходяща зеница
23.7 mm
Диапазон на фокусиране
± 5 D
Покритие на лещите
Пълно( FMC)
Влагоустойчивост
IP 54
Работна температура
0 – 40 0
Размери
104 х 76.5 х 41
mm
Тегло Възможности на батерията( 750 mAh)
197 g
30 000 измервания с пълен заряд
Живот на батерията 800 цикъла на заряд-разряд
3. ТОТАЛНА СТАНЦИЯ TOPCON GM 55
Фиг. 2. Тотална станция Topcon GM 55
Тоталната станция, използвана за сравнителните измервания, е Topcon GM-55( фиг. 2.). Инструментът е предназначен за направата на геодезически измервания с висока точност и прецизност. Този модел е с параметри, позволяващи използването му в по-голяма част от геодезическите работи, извършвани при строителството на сгради и съоръжения и създаването на цифрови модели за картографски и други нужди. Разполага с високоточен светлодалекомер, позволяващ определяне на разстояния до 4000 m, с използване на специален, отражателен сигнал( призма) и до 500 m, при измерване директно върху различни повърхности( безпризмен режим). По критерия точност той е напълно подходящ за определяне височините на водопади и за провеждане на текущото изследване.
Недостатъците при използването му за изследване на водопадите се коренят от една страна в принципите на работа с тотална станция, а от друга – в теглото и високата цена на уреда.
Инструментът предлага възможност за измерване както на разстояния, така и на хоризонтални посоки и вертикални ъгли. За тази цел, освен тоталната станция, се използват и отражателни призми( за по-прецизни измервания). При определяне височината на водопад обаче, поставянето на сигнал в характерните точки на обекта е изключително рисковано действие, свързано с труден и опасен достъп, най-често изискващ алпийски умения и екипировка. Решението на този проблем е използването на безпризмения режим на измерване, при който сигналът се отразява директно от повърхностите. При него се елиминира необходимостта от сигнализиране на наблюдаваните точки и измерването става значително по-безопасно. Това улеснение обаче е свързано с появата на няколко проблема.
Най-същественият е предизвикан от принципът на измерване с лазерен светлодалекомер, при който е необходимо повърхностите да са с добра отражателна способност. Тоталната станция се справя с измервания при неблагоприятни условия като много тъмни, много светли или влажни повърхности. В конкретния случай става въпрос за измерване върху скали при постоянно течаща водна струя, което влошава значително отражателната способност на мястото и ограничава измерванията до около 200 m. Решението се състои в намиране на близко, сухо място, от което отражението на сигнала да бъде възможно или избор на по-близки изходни точки.
Вторият съществен проблем при безпризменото измерване е растителността. Много често наблюдаваните точки са обрасли с трева и храсти. В тази ситуация лазерният лъч се отразява в първата повърхност, до която достигне, като в случая това може да бъде листо, треви, мъхове, клонки. Решението е свързано с много прецизно насочване от страна на оператора или отново с измерване на близка точка, с по-добра видимост. В случай на затревен район, измерването може да се осъществи и върху тревите или мъховете, като това, разбира се, влошава прецизността. В тази връзка задължение на оператора е да определи първо правилно място на изходните точки, а след това и дали самото измерване е в допустимите стойности, зададени за крайния резултат( няколко дециметра), вземайки предвид растителността.
Освен описаните проблеми при провеждане на измерванията друг съществен недостатък е теглото на оборудването. Пълният комплект тежи около осем килограма. Добавен към останалата екипировка, преходът до мястото на измерване става значително по-труден. Освен това самите инструменти не са достатъчно удобни за пренасяне на средни и дълги пешеходни разстояния. Самото носене се прави по определен начин, за да не се наруши фината структура на уредите.
Както е описано в текста, точността на крайния резултат е дециметрова. В тази връзка може да се отбележи, че Topcon GM 55 осигурява висока точност, прецизност и надеждност на измерените височини и пространствени параметри. Не винаги обаче е необходимо използването и при изпълнение на текущия проект.
10 ГКЗ 1-2’ 2025