Списание ГКЗ 1-2' 2025 | Page 11

ЕКСПЕРИМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ И СРАВНЕНИЕ НА ИЗЧИСЛЕНИ ВИСОЧИНИ НА ОБЕКТИ ОТ ИЗМЕРВАНИЯ С ТОТАЛНА СТАНЦИЯ И ЛАЗЕРЕН ДАЛЕКОМЕР SW-600A
Доц. д-р инж. Борислав Александров, ас. инж. Радослав Николов, УАСГ
SUMMARY
This article examines the applicability of laser rangefinders in measuring waterfall heights as the accumulated, experimental data is compared to that performed with a surveying instrument, with higher accuracy. The results show the advantages and disadvantages of the new technology, while at the same time defining rules for measuring with a laser range finder, where the accuracy of the final result is comparable to controlled ones for this specific type of measurement.
Keywords: Laser Rangefinders, Total Station, Waterfalls, Determination of height of a tall object.
РЕЗЮМЕ
Публикацията разглежда приложимостта на лазерните далекомери при измерване височини на водопади като натрупаните, експериментални данни се сравняват с такива, извършени с геодезически инструмент, с по-висока точност от изследвания. Резултатите показват предимствата и недостатъците на новата технология като едновременно се дефинират и правила за измерване с лазерен далекомер, при които точността на крайния резултат е съпоставима с допустимата за конкретния тип измервания.
Ключови думи: лазерен далекомер, тотална станция, водопади, измерване на височини.
1. ВЪВЕДЕНИЕ
Определянето височините на различни обекти е често срещана дейност в геодезическата практика. Найразпространени са случаите на разнообразни строителни конструкции и съоръжения, като: комини, антени, ретранслаторни кули, водонапорни съоръжения, кранове и други, чиято височина може да бъде определена както от конструктивни чертежи, така и от преки измервания. Съществуват и такива обекти обаче, които могат да бъдат определени по височина единствено чрез геодезически измервания: скални отвеси, стени или както е в конкретния случай – водопади. В общия случай тези природни дадености не са с правилна форма и строго отвесни, което прави тяхното измерване сложно, а често и особено опасно. Използването на въжета или мерни ленти за непосредствено определяне на височините в случая не може да се приеме за достоверно поради големите отклонения от вертикалната линия от различни обструкции по стените или отклоняване на мерната линия. Това налага да се разчита на друг, достатъчно надежден, метод за установяване на височините и то с определена точност.
За проверка на тази цел се прибягва до геодезически измервания на съответния обект като, чрез определяне на ъгли и дължини и на базата на геометрични зависимости, се изчислява търсената височина. Избраните инструменти осигуряват съответната точност на крайния резултат, която предварително е установена за отделните обекти. При изследване структурата на водопадите като географски обект и феномен, начина на тяхното геоморфоложко образуване и съществуване, се установи, че изчисляването на височините им с точност по-прецизна от няколко дециметра освен, че не е необходима, е и несигурно определена тъй като пътят на водата не винаги е изцяло ясен и недвусмислен между скалите и алувиалните наслаги. От друга страна повечето водопади, напълно логично и обяснимо, са в силно пресечени планински терени, което технически затруднява конвенционалните геодезически измервания с най-точната техника, достъпа до обекта, както и сигурността на екипите. По този начин се обезсмисля инвестицията в скъпи и много рискови геодезически дейности, за да бъде постигната една неясна точност от няколко сантиметра при определяне височините на водопадите. Тези разсъждения довеждат до идеята за използване на лесно преносима съвременна техника, която при подходящи методи и условия на работа би могла да осигури дециметрова точност за посочените обекти, без операторите да бъдат изложени на прекалено голям риск от злополуки, а също така и да пренасят тежката и скъпа геодезическа апаратура с часове по сложен терен. За целта е направено подробно изследване от сравнение на измервания с класическа тотална станция и лазерен далекомер за определяне височините на редица обекти, в различни условия и отдалечение.
2. ЛАЗЕРЕН ДАЛЕКОМЕР SNDWAY SW-600А
Лазерният далекомер е лесно преносим, не затруднява по никакъв начин екипите, надежден е като работа и издръжливост, а и е установено, че осигурява необходимата точност. В експеримента е използван модел SW-600А, предназначен за измерване на разстояния, вертикални ъгли и скорост. Приложението му не предполага използване за точни геодезически измервания, но за определени цели и точности, компактността на уреда и лесната му експлоатация е безспорно предимство( фиг. 1).
Фиг. 1. Лазерен далекомер SW-600А
ГКЗ 1-2’ 2025 9